Тон, з якого міський голова Валентин Козярчук 14 січня розпочав шосту чергову сесію міськради, нічого доброго не віщував – майже 20 хвилин він розповідав про перешкоди своєму поступу, які йому створюють чимало обранців: вже ось два місяці і секретаря міськради, і заступників, і новий виконкомівський відділ, і двох помічників вони йому перешкоджають обрати.

Через таке блокування він і захворіти «по-людському» не має права – все на його плечах. І це при тому, що цьогорічний міський бюджет напружений по всім статтям. А тут ще й місцеве ПТУ №5 «підкинули» на утримання з обласного на міський бюджет. А тут ще й відшкодування перевізникам за перевезення пільгових категорій громадян та харчування школярів держава «перекинула» на все той же міський бюджет.

Сівши у мерське крісло, його не полишає відчуття, що потрапив він не до міської ради, а до якогось «воровського сходняка». Та не на того напали, звернувся він, перш за все, до членів цього «сходняка» - він буде йти вперед. І його не зупинити! Вже невдовзі він має зустрітися із головою Кіровоградської ОДА, якому поскаржитись на тутешніх міліцію (поліцію) та прокуратуру за те, що вони всіляко блокують розслідування вже порушених кримінальних справ. Саме проти кого - мер не вточнив. Але пригрозив невдовзі «показати кузькіну мать» - розповісти громаді суть цих справ з оприлюдненням прізвищ їх фігурантів.

Забігаючи наперед, варто припусти, що фігуранти струхнули – на цій сесії кадри, запропоновані ним, були затверджені зі швидкістю блискавки. Та про це - трішки згодом. Адже спочатку був уточнений порядок денний, заслухано депутатські запити та відповіді на них. А ще головуючий надав слово невизнаному (поки що) генію Євгенові Краснікову.

Якщо вірити цьому пенсіонерові, невдовзі Світловодськ стовідсотково може розбагатіти на 50… мільярдів доларів США (п’ять річних бюджетів)! І все завдяки його винаходу – установці зі знезаражування води, яка здатна зробити придатною для пиття будь-яку воду – навіть ту, у якій кишма кишітимуть смертоносні віруси, включно з Еболою. А що для цього треба? Та, власне, дрібничка!.. Наполоханий поширенням небезпечних інфекцій у світі і, одночасно, забрудненням світових запасів питної води (тією ж Еболою), президент США Барак Обама розпорядився виділити для Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) 114 мільйонів доларів у якості ґранта на розробку установки для надійного знезараження води. Але сіроманець Обама та ВООЗ і гадки не мають, що наш Красніков розробив таку диво-установку, щонайменше, років десять тому... Так от, вів далі геніальний винахідник Красніков, щоби отримати отой ґрант треба всього-на-всього 10 тисяч гривень – для якогось особливого копіювання 850-сторінкової документації по красніковському винаходу та на озброєну охорону, яка буде супроводжувати ці безцінні папери до Києва. Мер столиці Віталій Кличко теж в курсі, підкреслив Красніков. Таким чином, отримавши заповітні 114 мільйонів баксів, Красніков готовий відразу приступити до будівництва у Світловодську заводу з серійного виробництва цих самих установок. Під виробничі площі нового надприбуткового підприємства підійдуть навіть руїни «Калькулятора». Там на будівельних роботах зі зведення виробничих корпусів, окрім вільнонайманих будівельників, свою трудову повинність у якості різноробів відбуватимуть жулики-крадії, які зруйнували колись квітуче підприємство – таким буде, за словами Краснікова, вирок суду, який своїм справедливим але суворим приговором ще й конфіскує і їхні палаци, і їхні лімузини, отримані злочинним шляхом.

Промовець висловив щиру надію, що нинішній мер проявить набагато більше здорового глузду, ніж його попередник (і попередник попередника), до яких він також звертався з пропозицією перетворити наш Світловодськ в одне із найбагатших міст світу. Але вони, сірі, не дослухались до слів нашого самородка. Але Козярчук його заспокоїв – мов, все буде гаразд. І обранці, обнадієні перспективою скорого процвітання рідного міста, приступили до розгляду питань порядку денного. І відразу (на питанні внесення змін до міського бюджету на 2016 рік) перечепилися.

А саме – на тому місці, де начальник міського фінуправління Наталя Яременко запропонувала напрямки, куди треба розподілити 337 тисяч гривень з такого собі Бюджету розвитку… Під час нещодавнього затвердження обранцями міського бюджету, цю суму планувалось витратити на ремонт адмінбудинку. Але на депутатських комісіях напрямок змінився – на капремонт доріг. Та, як зауважив «батьківщинець» та директор КП «Комбінат комунальних послуг» Олександр Плахотній, цієї суми вистачить капітально відремонтувати аж… 100 метрів доріг. То чи не краще ці 337 тисяч витратити на вуличне освітлення?.. Врешті було вирішено з цих 337 тисяч 89,2 тис. спрямувати на виплату минулорічної заборгованості за виконані роботи в сфері ЖКГ, а решту (247,9 тис.) – таки на вуличне освітлення.

Ще більш емоційно вирішувалась доля 5 млн. 699 тис. 991 грн., які залишись нерозподіленими під час затвердження бюджету-2016. Депутатські комісії, які працювали над цим, зупинились на двох варіантах. Перший: на ПТУ №5 – 2 млн. грн.; субвенції на пільгові перевезення на перший квартал – 500 тис. грн.; ремонт адмінбудинку – 2 млн. 654 тис. 491 грн.; на підготовку роботи з 1 липня Управляючої компанії з обслуговування житла - 545,5 тис. грн. І другий варіант: ПТУ №5 – так само; субвенція на пільгові перевезення – вже мільйон, але на півріччя; ремонт адмінбудинку – так само; харчування дітей в школах - 545,5 тис. грн.; капремонт ревівської амбулаторії Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) – 500 тис. грн. Але тут же «батьківщинець» Сергій Філоненко дорікнув: а чи не жирно на понад два з половиною мільйона гривень «білий дім» причепурювати?

І тут же запропонував не витрачатись на наведення глянцю на нього (на «білий дім»), а продемонструвати турботу щодо більш якісного шкільного харчування, спрямувавши на нього не півмільйона з «хвостиком» - цілий мільйон. Його не оминув підтримати присутній на сесії начальник міського управління освіти Геннадій Френкель, який нагадав, що наприкінці грудня минулого року виконком схвалив рішення годувати кожного школярика 1-4 класів щодня на 6 гривень (до цього – 3,50). І вточнив: всього у Світловодську налічується 4109 школярів, з них 151 учень є сиротою або з малозабезпечених родин – для них передбачається субвенція безпосередньо з держбюджету.

Всім же іншим учням 1-4 класів до кінця навчального року на харчування, із розрахунку 6 грн. на учня щодня, потрібно 798 тис. 456 грн. Але, якщо обранці дослухаються до «мільйонної» пропозиції Філоненка то можна буде безкоштовно підгодовувати не лише 1-4 класи – а ще й 5-11, припустився стриманого оптимізму головний освітянин. Далі торкнулись теми капремонту медичної амбулаторії на Ревівці, на який, згідно проектного кошторису, потрібно витратити 780 тис. грн. – сума, на переконання мера, який за фахом є інженером-будівельником, захмарна.

Після цих слів, ледь не із сльозами на очах, буквально вибухнула також присутня на сесії головлікарка ЦПМСД Людмила Шумейко, яка закликала обранців не забувати, що і у них є діти та онуки. А на прикладі поліклініки, де надається ця сама первинна медична допомога, нагадала про скупчення в очікуванні прийому і хворих, і здорових людей, і дітей – у тому числі. А стосовно зависоких, як вважає мер, розцінок на ремонт амбулаторії, яка буде обслуговувати понад шість тисяч ревівців, вона вточнила, що дві підрядні організації, які зголосились на ремонтні роботи, незалежно одна від одної провели кошторисні розрахунки. Але сума, між іншим, погоджена і затверджена на рівні області, у них вийшла однакова – 780 тис. грн. Закінчила ж свій емоційний виступ Шумейко нагадуванням, що на здоров’ї не економлять. Це так зворушило Філоненка, що він тут же - до мільйону на харчування школярів – запропонував виділити на ремонт амбулаторії всі (до копієчки) 780 тисяч. А де їх взяти? А з коштів на ремонт «білого дому»! Трясця його пожильців від цього не схопить.

А от «УкрОПівка» Надія Мальцева, яку, непевне також розчулили слова Шумейко, але з іншого боку - острах засідати під аварійною стелею сесійної зали та бажання підіграти своєму «патронові» Козярчуку, - висловила свою пропозицію: кошти на «білодомівський» ремонт не урізати, а на ремонт амбулаторії до пропонованих півмільйона таки додати 280 тисяч. От буде – 780! А звідки ж їх узяти? Звісна річ – з тих двох мільйонів на утримання п’ятої «бурси»… От тобі й перейшли під міське фінансування! Це вже обурилась директорка ПТУ Світлана Осика. Як же так, також, як Шумейко, ледь не плакала вона: лиш на захищені статті її заклад потребує 4 млн. 86 тис. на рік, їм же дають тільки два мільйона, та й ті хочуть «почикмасити»! З такими неймовірними потугами, міськдепи нарешті зголосились: на відшкодування пільгових перевезень – мільйон на півріччя, ПТУ так і залишили два мільйона, школярів годуватимуть на 545 з половиною тисяч, і півмільйона – на ремонт амбулаторії. Найбільше постраждав тут «білий дім» - з пропонованих 2 млн. 654 тис. 491 грн., на його ремонт залишили 1 млн. 654,4 тис.

… Як не парадоксально (напевне, людина позитивна) міськдепівське та чиновницьке напруження трішки розрядив новий начальник Світловодсько-Онуфріївського відділу… СБУ Богдан Пікаш, якого представив обранцям Козярчук. Не уточнюючи, куди подівся його попередник Роман Бочаров (за нашими даними, він очолив такий же відділ в одному з районів нашої області), новопризначений чемно представився, трішки розповів про себе: у контррозвідці він 15 років, спеціалізація – боротьба з корупцією та з організованою злочинністю та висловив сподівання на плідну співпрацю в царині безпеки наших громадян.

А потім знов обранці занурились у дебати, щоправда, не такі напружені, як на початку – адже й вони теж люди, які чимало втомилися на п’ятій годині сесійної роботи. Цього разу дискусія заточилась довкола питання щодо перейменування світловодських вулиць, як того вимагає закон про декомунізацію, що запізнився, щонайменше, на років десять. Виступаюча з цього питання начальниця міського управління культури, а також голова Топонімічної комісії Надія Клокар, запропонувала перелік 49-ти вулиць, назви яких містять відбитки совєтського й імперського минулого і нові їхні назви.

По їхній більшості у міськдепів питань не виникло, за винятком Бєлінського, якого пропонувалось перейменувати на Фєта. Адже, на думку деяких з них, увіковічення його прізвища пов’язане не з тим, що він був московітським поетом XIX століття, а з тим, що свого часу він проходив військову службу у такому собі Кірасірському полку окупаційної царської армії, який базувався на теренах нинішньої Світловодщини. А значить, у разі чого, цей Фєт мав стріляти у наших предків та колоти жінок та діточок своїм багнетом. І вулицю – його ім’ям!? Обранці погодились із такими доводами, але й Бєлінського не залишили… «УкрОПівець» Ярослав Чаричанський привернув увагу колег на відсутність у пропонованому списку гетьмана Івана Мазепи - «моторошного сну» ординців та московських попів, які ще за життя (понад 300 років тому) піддали його анафемі (прокляттю) і до сих пір її не скасували… О, вирішили колеги, ось на кого ми «поміняємо» Бєлінського. Ще одну вулицю – Комсомольська – вирішено перейменувати не на Кременчуцьку, як пропонувалось, а на Героїв Чорнобиля.

Другий топонімічний пункт включав уточнення (доповнення імен) назв вулиць, що своїх назв не змінюватимуть, наприклад, не Пушкіна, а Алєксандра Пушкіна, не Кутузова, а Міхаіла Кутузова тощо. Хоча щодо останнього, а також Фьодора Ушакова, у членів фракції «Свободи» виникли сумніви стосовно «недоторканості» цих вулиць – адже вони носять прізвища воєначальників імперської Московії – споконвічного ворога України, який століттями вводив довірливих українців в оману своїми дружбою та братством. І як почуватимуться на цих вулицях учасники нинішньої війни з москалями, резонно запитували «свободівці». Відтак, сей другий пункт вирішено відправити на доопрацювання.

Ну, а зараз про той докорінний перелом, завдяки якому Козярчук отримав нарешті і праву руку, і ліву руку, і майже все інше - кандидатури, ним запропоновані, більшістю голосів було «без шуму і пилі» затверджено поіменним голосуванням. Таким чином секретарем міськради став Юрій Сапянов від фракції ВО «Свобода», першим заступником мера – Олексій Гайдабура, який до цього часу очолював відділ енерго-аудиту кременчуцького міськвиконкому, заступником мера з питань ЖКГ – Ганна Нестеренко, місцева громадська активістка.

 

Також було затверджено посаду заступника з гуманітарних питань (вакансія вільна) і створення відділу аудиту зі штатом у чотири одиниці. Єдине, що не вдалося мерові на цій сесії у вирішенні кадрових питань так це ввести до виконкомівської структури ще дві посади для своїх помічників, на які він запропонував Миколу Калича і Юрія Мєдвєдєва, міліціонерів-пенсіонерів, які відповідали за безпековий аспект свинно-ковбасного підприємства «ВК і К», яке до свого обрання очолював Козярчук.


«Світловодськ Інформ»