Нерест – особливий період у житті мешканців водойм. Від того, наскільки успішним від буде, залежить майбутнє рибних запасів. Початок нересту залежить від температури води. Окунь і щука починають нереститись при температурі води близько +7С; в’юн, плітка +8С; лящ, судак +12С; карась +14С; короп, лин +18С; сом +20С

 Потужний інстинкт розмноження стає у риб головним, він приглушує навіть інстинкт самозбереження. В цей час риба втрачає обережність і може стати легкою здобиччю браконьєрів. Для створення сприятливих умов для нересту кожного року встановлюється весняно-літня заборона на вилов риби.

Цього року весна була рання, і нерестова заборона розпочалась дещо раніше звичного нам 1 квітня. Світловодський район розташований якраз на межі зон відповідальності трьох територіальних управлінь Державного агентства рибного господарства: Управління ДАРГ у Черкаській області (Кременчуцьке водосховище); Управління у Дніпропетровській області (Кам’янське водосховище) та Управління у Кіровоградській області (внутрішні водойми). Кожне з них видає свій наказ про нерестову заборону. Тому й строки заборон дещо варіюють – в Кременчуцькому водосховищі з 22.03 по 31.05.2020 року (для любительського рибальства); для промислового – з 17.03 по 09.06.2020 року. В Кам’янському водосховищі – з 25.03 по 09.06.2020 року (промислове рибальство) та з 25.03 по 02.06.2020 (любительське рибальство з човнів). Заборона на добування раків у Кременчуцькому водосховищі діє з 17.03 до 30.06, потім з 25.08 по 30.09. До речі, всі накази про нерестову заборону є на сайті Державного агентства рибного господарства, де з ними можна ознайомитись і навіть скачати. В цих наказах вказані місця, де в період нересту можна ловити рибу любительськими снастями, та місця нерестовищ, де будь-яке рибальство заборонене. До речі, по акваторіях нерестовищ в період нересту заборонене навіть пересування будь-яких плавзасобів, крім човнів спеціально уповноважених державних органів, які забезпечують охорону водних біоресурсів. В Кременчуцькому водосховищі (Світловодський район) нерестовищами є Андрусівська та Цибульницька затоки, а також 500-метрова акваторія навколо островів групи «Кінських», «Воронівка», «Лисячий» та «Павлюки». І просто за перебування човном у цих районах в період нересту можна отримати чималий штраф.

Робота з охорони рибних запасів в період нересту значно активізується. Якщо ви стали свідком порушень правил рибальства, просимо повідомляти про це органи рибоохорони, екологічну інспекцію або ж поліцію. Ми в свою чергу будемо інформувати громадськість через засоби масової інформації про виявлені порушення та притягнення порушників до відповідальності.

Костянтин Рибачук, державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області