З 1 квітня 2020 року розпочинається другий етап медичної реформ. Вона стосується рівня спеціалізованої медицини

Відбудуться зміни принципу фінансування лікарень. Кабінет Міністрів України уже видав розпорядження "Про затвердження переліку опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах на період до 2023 року", відповідно до якого на Кіровоградщині визначено 7 таких лікарень. До них потрапила і Світловодська ЦРЛ.

Опорні заклади – це лікарні, які будуть наділені особливими повноваженнями. Вони зможуть обслуговувати більше населення, ніж обслуговують сьогодні, оскільки у них є матеріально-технічні можливості і лікарський склад відповідно до профілю.

«Тобто, опорні лікарні – це ті заклади, які просто зможуть надавати більше послуг, зокрема і жителям інших територій. Такі пацієнти зможуть звертатися до опорних закладів, якщо там є профільні фахівці, яких немає у їхніх місцевих лікарнях – стверджує директор департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Олег Рибальченко.

Олег Рибальченко розвіяв побоювання жителів сільських територій щодо закриття районних закладів охорони здоров'я. Він запевнив, що вони працюватимуть у звичному режимі:

«Усі центральні районні лікарні лишаються у тому ж вигляді на своїх місцях і продовжать надавати пацієнтам ту ж медичну допомогу, що надавали й раніше».

Що варто знати пацієнтам?

1. НСЗУ оплачуватиме медпослуги лише за скеруванням сімейного лікаря. Тож ті, хто ще не обрав свого сімейного лікаря і не підписав з ним декларацію, мають це зробити до 1 квітня. Чому це важливо? Якщо вам потрібно буде проконсультуватися у вузького спеціаліста (кардіолога, невролога, уролога тощо) чи лягти в лікарню на планову операцію, то потрібно буде скерування від сімейного лікаря. У такому випадку лікарні за лікування буде платити не пацієнт, а НСЗУ відповідно до затверджених тарифів.

Якщо ви прийдете на прийом до спеціаліста без скерування, то за медпослугу заплатите з власної кишені.

Виняток. З квітня без скерування сімейного лікаря безоплатно можна буде звертатися лише до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога. Усім без винятку безкоштовно нададуть екстрену медичну допомогу у всіх лікарнях.

2. Скерування до спеціаліста і медична карта пацієнта будуть електронними. З квітня скерування до вузьких спеціалістів буде в електронному вигляді, як і медична картка пацієнта. На телефон пацієнта, якого сімейний лікар скеровує на консультацію до вузького спеціаліста, прийде відповідний код. Для літніх пацієнтів, яким непросто користуватися телефоном, код можуть роздрукувати. Пацієнт приходить ,скажімо, до кардіолога і називає йому свій код. Кардіолог заходить в його електронну карту і бачить, з якими проблемами до нього сімейний лікар скерував пацієнта.

3. Прив’язки до міських чи районних лікарень більше не буде. Пацієнт матиме право обрати лікаря і лікарню, в якій хоче поправити своє здоров’я. Якщо раніше мешканця села, скажімо, Золочівського району скеровували до кардіолога, що працював в районній поліклініці чи лікарні, то з квітня цього не буде. Кожна людина може обрати для консультації чи планового лікування того лікаря і ту лікарню, яким довіряє, в яких ту чи іншу медпослугу надають краще, мають сучаснішу діагностичну апаратуру тощо. Тобто, кожен мешканець села того ж Золочівського райому може сам вирішити, де йому проконсультуватися. Він може поїхати в лікарню сусіднього району, може приїхати в лікарню до Львова, Одеси чи Києва. І гроші за його лікування отримає та лікарня, яку вибрав пацієнт. Але, повторимо, має мати скерування сімейного лікаря.

4. Вимога купити ліки чи заплатити за аналізи, обстеження тощо – незаконна. Кожна медична послуга має свій тариф, згідно з яким НСЗУ платитиме лікарням за надані послуги. Скажімо, пологи коштуватимуть – 8136 грн, лікування інсульту – 19332 грн, інфаркту – 16001 грн тощо.

До тарифів за медичні послуги не включено вартість лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів. Ними будуть забезпечувати централізовано за рахунок інших програм державного бюджету.

Тож якщо у квітні ви потрапите до лікарні чи на прийом до лікаря і вам скажуть купити ліки чи заплатити за обстеження, то ці вимоги – незаконні. Запам’ятайте номер – 16-77. Це гаряча лінія НСЗУ, яка буде збирати такі скарги і вживати відповідні заходи. Вона має право призупинити оплату і навіть розірвати договір з такою лікарнею.

При підготовці публікації використовувалися матеріали сайтів Кіровоградської ОДА та ZAXID.NET