Президент України Володимир Зеленський не підписав Виборчий кодекс України, який був прийнятий ще попередньою радою влітку 2019 року та повернув його до уже Верховної Ради нового скликання із своїми зауваженнями. В свою чергу, новий склад Верховної Ради внес свої пропозиції та в турборежимі пийняв його

В 2020 році ми будемо обирати депутатів до місцевих рад уже згідно пового Кодексу. В ньому є й несподівані сюрпризи. Один з них стосується грошової застави кандидатів в депутати обласних рад та в міста х населенням 90 тис і більше. Обираються до ради депутати по партійним спискам.

Згідно кодексу.

«Стаття 225. Грошова застава.
2. Організація партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, міської (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) ради, на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб), а також особа, яка висувається кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів до обласної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати та на посаду міського голови вносить у безготівковому порядку на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу з розрахунку чотири розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на день початку виборчого процесу, на кожні 10 тисяч виборців відповідного єдиного обласного, міського виборчого округу для кожного виду виборів окремо.»

Отже, проведемо розрахунки для Кіровоградської області. Мінімальною зарплата в 2020 році 4723 грн. Кількість виборців за даними Державного реєстру виборців на 31.12.2019 року складає 746608 осіб. Реєстрація списку кандидатів у депутати до обасної ради партії обійдеться приблизно в 1,3 мн грн. Крім того, потрібні кошти на політичну агітацію і захист результатів виборів.

Слід також зауважити, що подолати 5% бар‘єр зможуть не всі партії, а тим, хто не подолав бар’єр у 2% грошова застава не повертається.

Отже, для того, щоб стати обласним депутатом, кандидатам прийдеться зробити досить солідні грошові внески, або знайти спонсора для партії.

І як тут не не спокуситися, щоб не повернути ці кошти в корупційний спосіб?

Вадим Степанець