До збільшення плати за водопостачання призведе введення в дію Постанови Кабінету міністрів від 5 липня 2019 № 690

Ця постанова вводить нові «Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» для фізичних осіб.

Згідно Правил та «Закону про житлово-комунальне господарство» споживачі мають заключити нові договори з постачальниками води. Нам буде необхідно вибрати один з п’яти варіантів типового договору. Три з них стосуються мешканців приватного сектору, два – мешканців багатоквартирних будинків.

До 1 травня 2020 року мешканці багатоквартирного будинку можуть заключити індивідуальний чи колективний договір. Ідивідуальний передбачає, що водопостачальник зобов’язується надати послугу безпосередньо до квартири. Колективний договір – послугу надається, а далі ОСББ чи інший балансоутримувач бере на себе обов’язок поставки її до квартир мешканців. Це відповідальне і прийматися воно має на загальних зборах мешканців будинку. При цьому зібратися мають власники не менше 75% житлової площі.

ОСББ має право також делегувати такі права своєму голові правління, і він тоді від імені мешканців матиме право підписати колективний договір. На загальних зборах можна також визначити людину з числа співвласників квартир і доручити підписання колдоговору їй.

Колективний договір

При укладанні колективного договору відповідальність за всі, вище перераховані послуги, бере уповноважена мешканцями багатоквартирного будинку особа. Вона після отримання води на врізі в будинок самостійно займатиметься її розподілом, збором оплати, інформуванням соцзабезів щодо пільговиків, контролем за наявністю пломб і повіркою лічильників тощо.

При укладанні індивідуального договору водоканал забезпечує постачання води, абонентське обслуговування, видачу всіх довідок, інформування управлінь соціального забезпечення щодо пільг і так далі, а також забезпечує повірку лічильників, прийом та адміністрування платежів, друк та доставку квитанцій на оплату водопостачання та водовідведення.

В разі укладанні індивідуального договору, ми будемо отримувати наступні послуги: повірку квартирного лічильника (чи лічильників) раз на 4 роки; друк та доставку квитанцій; абонентський супровід; звірку даних, виготовлення довідок на продаж, відчуження майна. Це і є абонентська плата. Кабінет міністрів встановив граничний розмір абонентської плати – вона не може перевищувати 24,80 грн.

ОКВП «Дніпро – Кіровоград» зробив розрахунки і визначив, що розмір абонентської плати залежатиме від кількості лічильників у квартирі: якщо один: 15,48 гривні; якщо два: 18, 58 гривні; якщо три: 21, 66 гривні якщо чотири (є в Кропивницькому і такі квартири) – 24,76 гривні.

В разі подорожчання відповідних матеріалів чи послуг, законодавець надав водоканалам право переглядати розмір абонплати. Щоразу, за 15 днів до перегляду, про це ОКВП буде повідомлятиметься на офіційному сайті.

Втім, абонплата не може бути вищою за гранично визначену Кабміном. Абонплата сплачується щомісячно – про це буде інформувати додатковий пункт в розрахунковій квитанції. Водопостачання, водовідведення та абонплата заходитиме на один особовий рахунок і тоді водоканал вже самостійно розділятиме ці послуги, згідно з умовами договору.

Крім того, для певних будинків може бути прийнятним варіант індивідуальних договорів з утриманням внутрішньобудинкових мереж. Тоді до абонплати додаватимуться додаткові кошти на утримання та ремонт підвальних мереж водопроводу і каналізації. Для цього потрібно визначити це на загальних зборах, внести у протокол та інформувати ОКВП «Дніпро – Кіровоград» про бажання укласти індивідуальний договір з утриманням мереж.

Після підписання індивідуального договору та внесення абонплати за повірку платити раз на чотири роки як це було раніше вже буде не потрібно. Це буде робити водоканал.

На абонплату надається державна субсидія. ОКВП «Дніпро – Кіровоград» інформує соцзабези щодо укладених договорів та розміру абонплати. Але її несплата може призвести до виникнення заборгованості з подальшою втратою субсидії. Абонентська плата нараховуватиметься з наступного місяця після підписання договору. Для максимальної зручності населення будуть інформувати у формі SMS та об’явами на дошках оголошень під’їздів про необхідність підписання договорів окремими будинками чи мікрорайонами. Це допоможе уникнути черг. При собі потрібно мати лише паспорт та ідентифікаційний код. Жодних інших документів чи ксерокопій не треба, сам договір для зручності та забезпечення правильності заповнюватиме спеціаліст ОКВП «Дніпро – Кіровоград». Лише в разі змін у складі сім’ї на момент підписання договору бажано мати відповідну довідку з ЖЕО, щоб правильно нараховувались пільги, субсидії та розподілялася різниця між індивідуальним та загальнобудинковим лічильником. Після надання довідки про склад сім’ї в разі його зміни кількість мешканців оновлять в комп’ютерній базі даних.

Угоду укладатимуть з власником особового рахунку або його уповноваженим представником при наявності завіреного у нотаріуса чи органу місцевого самоврядування документу.

Індивідуальний договір без утримання внутрішньобудинкових мереж є договором за замовчуванням.

У разі, якщо споживач не визначиться до 1 травня 2020 року самостійно, то такий вид договору вважатиметься укладеним автоматично. Ознайомитися з умовами договорів можна на сайті ОКВП «Дніпро-Кіровоград» в розділі «Споживачам», «Фізичним особам», «Проекти договорів».

Слід пам’ятати, що абонентську плату нам прийдеться сплачувати ще постачальникам електрики і газу.