Такої напруги з забезпеченням життєдайними інсулінами, як у цьому році, тутешні діабетики ще не зазнавали. Та крига, як кажуть, скресла!

Від початку нового бюджетного року, коли нарешті із страшенним скреготом обранці його затвердили, з’явився ще один головний біль. Точніше, «цукроводіабетний» біль. 336 хворих на цукровий діабет мешканців Світловодська й району, серед яких і 14 дітей, від лютого цього року залишились, без перебільшень, на межі… Подібні випадки, говорить заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Майя Помазан, траплялися й раніше, але так, як цьогоріч, - не пригадує. І все через те, що на наших теренах серйозно «зазбоїла» така собі реімбурсація, або система відшкодування аптекам коштів з бюджету за придбання населенням життєво необхідних ліків та послуг. Річ у тому, що це саме відшкодування має забезпечуватись дольовою участю коштів різних рівнів. У даному випадку – субвенцією з обласного бюджету і коштами бюджету місцевого.

А це, повідомив секретар міськради Юрій Сапянов, сукупно 186 тисяч гривень як борг аптеці «Ліки Кіровоградщини» - за вже отримані діабетиками інсуліни у минулому році і по 326 тисяч гривень щомісяця - до кінця цього бюджетного року. З субвенцією все то би нічого – вона з нетерпінням, «переминаючись з ноги на ногу», чекала на місцеві кошти. Та 19 лютого, під час проведення чергової, «надцятої» сесії міськради, на «запуск» реімбурсації забракло депутатських голосів.

Важко сказати, що вплинуло на таке волевиявлення, можливо, обранці під час виборчих перегонів вирішили мірятись… кінцівками. Та на думку Сапянова, це сталося через те, що певна кількість обранців вважає, що затвердження Бюджету-19 відбулося без дотримання належних процедур. Але що ж діабетикам від цього? Чекати на чергову сесію, яка має відбутися наприкінці березня, означає наражати їх на ще більший смертельний ризик. Проведення найближчим часом позачергової сесії, присвяченої саме реімбурсаційному питанню, теж, вельми проблематично – недотримання належних процедур під час прийняття Бюджету-19, як вважає певна кількість обранців, послугувало тому, що певна кількість від цієї певної кількості, звернулася до правоохоронних органів. Відтак, докупи, на позачергову – поки ці органи розбираються – обранців не зібрати.

Але, заспокоїв Юрій Сапянов, не «всьо прапало» - сьогодні, у понеділок, 11 березня, на 15:00 скликається позачергове засідання міськвиконкому. На якому буде розглядатися пропозиція, вирішення якої знаходиться у компетенції виконавчих органів влади: кошти міського бюджету, призначені на сплату за опалення медичних установ Світловодська, взяти й направити на цю саму реінбурсацію. А вже на березневій сесії обранці таки знайдуть консенсусне рішення, тобто, не залишать ЦРЛ без тепла.

Зателефонувавши увечері до секретаря міськради, з’ясувалося: позачергове засідання відбулося і відбулося воно на користь діабетикам - аптека вже розпочала відпускати інсуліни стражденним, запевнив Сапянов.

… Чия в цьому заслуга? Органів місцевого самоврядування? Певно, так. Та найбільше таки - керівництва Світловодської ЦРЛ: Майя Помазан під час нашої розмови продемонструвала цілий стос листів, якими ЦРЛ увесь цей час «бомбардувала» ці самі органи з нагадуванням зглянутись на життєві потреби діабетиків, а головний лікар Юрій Котенко (на відміну від багатьох обранців) не пропустив жодної сесії, де розглядалися реімбурсаційні питання. Можливо, вони би вирішились більш оперативно, якби до справи підключилося ще й міське відділення «Української діабетичної федерації», зорганізувавши пікети діабетиків біля і в «білому домі» під час сесій і виконкомів. Он власники індивідуального опалення, взагалі, дорогу перекривали.

Віталій Асауленко