Цейтнот із утворенням Об’єднаних територіальних громад на теренах міста, селища й району, як курс на децентралізацію, що проголошена центральною владою у 2015 році, стрімко наближається. Граничний термін – 1 березня

Саме цьому питанню 14 лютого у кабінеті голови Світловодської райдержадміністрації Сергія Твердовского була присвячена робоча нарада. У ній взяли участь голови усіх сільрад району, представники міської влади, голова Власівської селради Анатолій Бабаченко, а також керівництво райради.

Відкриваючи засідання, голова РДА повідомив, що минулого тижня в облдержадміністрації відбулася нарада, присвячена саме децентралізаційному питанню, нагадавши при цьому, що існує розроблений Кабміном такий собі Перспективний план цієї самої децентралізації. Стосовно наших тренів, то сей план передбачає утворення трьох ОТГ: Світловодська (місто, Власівка, Павлівка, Микільське, Скельова, Миронівка, Озера); Глинська (Глинськ, Григорівка, Федірки, Захарівка, Іванівка); Великндрусівська (вже створена) у складі Андрусівки та Подорожнього з Нагорним. План – не догма і він може коригуватися в залежності від обставин і місцевих специфік. І тут, за словами Твердовського, з’ясувалося, що остання ОТГ не відповідає Кабмінівський методиці – ОТГ не може налічувати менше, аніж 5 тисяч мешканців. Та й сама ця ОТГ аж ніяк не може обійтися без зовнішнього дотування. Отже, наголосив доповідач, наразі треба визначитись, за якими критеріями і як будемо децентралізовуватись. І треба поквапитись – граничний термін, визначений ОДА, - 1 березня. Завершуючи пролог наради, Сергій Твердовський сказав, що на переконання самої РДА (і більш високих властей) на наших теренах має бути утворене одне ОТГ у складі Світловодська, його нинішнього району, Власівки і розформованого Великоандрусівського ОТГ.

Перед тим, як перейти до обговорення, перша заступниця голови РДА Наталія Гаврилюк ознайомила присутніх з деякими податковими цифрами, зокрема: Світловодськ та Власівка минулого року назбирали до бюджетів всіх рівнів 430 мільйонів гривень, а «проїли» 510 мільйонів, натомість район, спільно з Великоандрусівською ОТГ, 182 мільйони назбирали, а 130 мільйонів «проїли». Тож, підсумувала пані Наталя, Світловодськ, район і Власівка, у разі об’єднання, розподіляючи залишки між собою, могли би якось дати собі раду. І було би це набагато краще, ніж зараз, коли держава бере залишки у більш багатих і роздає більш бідним регіонам по всій країні.

Тезу про єдину – Світловодську ОТГ – підтримує і міська адміністрація, яку на нараді представляв начальник загального відділу Олександр Возний. Але, за його словами, потуги містян налагодити роботу в цьому напрямкові не викликали особливого ентузіазму у селян та власівців.

На цьому, власне, (Твердовський і міська влада) лави прибічників однієї ОТГ й обмежились – майже всі голови сільрад кидали Світловодськ на «з’їдання вовкам». Особливо в цьому постарався Бабаченко. Власівка, сказав він, якби не підпорядковувалась Світловодську, була би фінансово самодостатньою. А так дотаційний Світловодськ, перетворивши селище на власну дійну корову, по суті, висмоктує з неї фінанси, повертаючи їй назад жалюгідні крихти.

«Нам треба приєднати до Світловодська всіх, що Світловодськ виживав, от і весь вопрос», - резюмував Анатолій Бабаченко.

А от, наприклад, голова Скелівого Сергій Могильний, який живе у Світловодську, навів приклад цьогорічних снігопадів: поки виїжджав з міста на роботу до села, кілька разів загрузав у переметах, зате на під’їзді до Скелівого дорогу старанно чистило кілька сільських тракторів.

.. Таким чином, більшість ораторів, включно із головою райради Романом Домбровським, висловлюючи думку, як вони запевняють сільських громад, налаштовані об’єднуватись усім районом з центром, було припущення, на Власівці. Але тільки без Світловодська! І тоді всім буде добре. А чи буде від цього добре світловодцям, запитав голова РДА. Та його запитання зависло у повітрі.

… Тож, в цьому зв’язку у вашого кореспондента виникла геніальна думка: раз Світловодськ районцям наче кіска в горлі – містян треба розселити по селам району, включно з Власівкою. А сам Світловодськ «розібрати». Як «Калькулятор».

Віталій Асауленко