Гарячою темою останніх років для всієї країни є теплопостачання, а, вірніше, ціна на цю послугу. Тарифи постійно зростають на фоні низьких доходів населення та зниження державної допомоги з боку держави.

Уряд знову підняв ціну на газ, що стало підставою для заяв постачальників тепла про підвищення тарифу. Декілька прикладів по Кіровоградській області.

УКропивницькому ДП «Кіровоградтепло» пропонує підвищити тариф для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії на 16% до 2140,46 грн за 1Гкал. Для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії теж на 16%, що буде становити 54,54 грн. за 1кв.м за місяць.

Комунальне підприємство «Теплокомуненрго» в Олександрії теж подало пропозицію до влади про підвищення існуючого тарифу 1453,8 грн./Гкал для будинків, яки обладнані приборами обліку та 38,31 грн./м² для необладнаних будинків на 20,2%.

Світловодськпобут поки що не оприлюднив тариф із врахуванням нової ціни на газ, але не думаю, що він буде на багато нижчий.

Зараз держава практично переклала відповідальність за тарифну політику на місцеву владу. В умовах не реформованого комунального господарства такий підхід призводить до соціальної напруги в суспільстві, політичних баталій та спекуляцій.
Хто винуватий в ситуації, що склалася? Переконаний, що персонально віднаходити таких не має сенсу. Галузь теплопостачання реально практично не реформувалася.

То що робити? Потрібна продумана та реальна програма реформування теплопостачання в місті, яка б включала заходи із теплоізоляції будинків та продуману систему теплопостачання багатоквартирних будинків. Вона має бути збалансованою та ефективною та складатися з ефективного поєднання індивідуального, автономного та централізованого опалення. Програма має враховувати інтереси усіх зацікавлених сторін.

Виникає законне питання щодо джерел фінансування такої програми. Повірте, вони є. Це власті бюджетні кошти, державні кошти енергозберігаючих програм, кошти закордонних фондів та програм, приватні інвестиції.

Чи реально створити таку програму? Так реально, але для цього потрібно залучати всі три сектори – владу, бізнес та громадськість. Тоді буде н тільки програма, але й можливість її втілення.

Вадим Степанець