Причиною нашої зустрічі із начальником міського Управління соціального захисту населення став оновлений порядок оформлення субсидій на сплату житлово-комунальних послуг, який знайшов своє відображення у 475-й Поставі Кабінету міністрів від 26 червня поточного року.

Згідно неї, зокрема, з 1 вересня кожна родина повторно отримає бланки заяви та оновленої декларації. Разом з тим можна використовувати й чинні на сьогодні бланки цих документів. Тож, на наше прохання Олена Балюк розставила всі крапки над «і»
- Для призначення субсидії громадяни з 1 вересня декларуватимуть лише вид отриманого ними доходу та найменування організації, де отримують дохід. Відомості про доходи надаватимуть структурні підрозділи з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійний фонд України, фонд соціального страхування, вищі навчальні заклади. Раніше, тобто з 1 травня 2015 року, звертаючись за призначенням субсидії, громадяни змушені були зазначати у декларації розмір своїх доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб.
- Наскільки відомо, пані Олено, карати за «помилки» вже не будуть?
- Так. Норму, згідно з якою надмірно отриману з вини громадян субсидію вони повертали у подвійному розмірі, скасовано. Тепер, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, надання субсидії припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Суму субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання документів з недостовірними відомостями або неповідомлення про будь-які зміни, громадянин повертає на вимогу органу, що призначив субсидію.
- Чи зазнали змін, даруйте за тавтологію, повідомлення громадян про зміни до соцзахисту? Озвучте, будь ласка, їх перелік?
- Якщо в сім’ї змінилися обставини, що впливають на розмір субсидії (наприклад, когось виписали з квартири, змінився перелік одержуваних від ЖКГ послуг, збільшилися доходи у кого-небудь з зареєстрованих мешканців, була здійснена купівля або оплата послуг на суму понад 50 тисяч грн.), то про це треба повідомити в органи соцзахисту впродовж місяця. Якщо сім’я, що отримує субсидію, про такі зміни не повідомить соцзахист, то, коли про це стане відомо (наприклад, надійде відповідна інформація з податкової), субсидія буде перерахована або скасована.
- За який термін враховуватимуть доходи, призначаючи субсидії? Чи є і тут зміни?
- Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб. А для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік. За бажанням громадян, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначатиметься на основі середньомісячного (за три місяці, що передують місяцю, з якого призначають субсидію) сукупного доходу осіб - а не за шість місяців, як було з 1 травня. Але після подання довідок про доходи таких осіб за зазначений період за формами, затвердженими Мінсоцполітики. Розмір пенсійної виплати враховуватимуть за місяць, що передує місяцю, з якого призначають субсидію.
- Перерахуйте пункти, які органи соцзахисту не включатимуть до сукупного доходу, призначаючи субсидії.
- До сукупного доходу не включатимуть: частину допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частину допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразову винагороду жінкам, котрим присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів. А також - грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складів, які беруть безпосередню участь в АТО, допомогу громадських та благодійних організацій, допомогу на поховання, одноразову допомогу, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності.
- До речі, про органи місцевого самоврядування, чи правда, що розширено їхні права ухвалювати (чи не ухвалювати) рішення щодо надання субсидій у спірних питаннях?
- Так. У разі, коли обсяг споживання води, газу, електроенергії вимірюється індивідуальними засобами обліку, субсидія розраховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично в ньому проживають, на підставі рішень комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов сім'ї. Важливо, що під час прийняття рішень у таких випадках враховують наявність документів, які підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, зокрема, довідок, що підтверджують місце перебування особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідок про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку). Комісії скеровуватимуть рішення надавачам послуг. На підставі рішення міської комісії, підприємства-виробники/виконавці житлово-комунальних послуг не нараховуватимуть плату за послуги на осіб, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку). Така процедура значно спрощує для мешканців отримання субсидії. Для них важливо - подати органам соціального захисту документи, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих.
- Чи знайшло своє відображення у змінах питання щодо визначення доходу для отримання субсидії фізичними особами-підприємцями?
- Знайшло. Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб за цей місяць. Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, - двох прожиткових мінімумів, для фізичних осіб-підприємців третьої групи - трьох прожиткових мінімумів. До речі, для працездатних осіб (крім осіб, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, вищих навчальних закладах; осіб, призваних на строкову військову службу), середньомісячний дохід яких протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на такий період, у розрахунок субсидії за кожний місяць зазначеного періоду включається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді.
- Подейкують, що, згідно змін, не всім претендентам на субсидію потрібно заповнювати нові бланки декларації.
- Так, не всім. Оскільки на опалювальний період тим громадянам, які зверталися до органів соціального захисту до 1 вересня 2015 року, або яким на наступний період автоматично (без звернень громадян) призначали субсидію, її перерахунок на опалювальний період проводитимуть без звернень громадян. Якщо ж громадянин звернувся за призначенням субсидії у неопалювальний сезон і в цей період розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надають відповідно до законодавства, не перевищує обсягу визначеного Кабміном обов'язкового відсотка платежу, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення розраховує розмір субсидії на початку опалювального сезону без додаткового звернення громадянина після отримання за запитом відповідних відомостей. Нагадаю, що субсидія розраховуватиметься: на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня; на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня.
- А ще наших читачів цікавить такий термін як «нульова субсидія». Якщо «нуль», то яка ж тут соціальна допомога?
- «Нульова субсидія» не означає відсутність допомоги - якщо субсидія нарахована у розмірі нуль гривень, нуль копійок, то це означає, що в літній період розмір плати за комунальні послуги не перевищує розміру обов’язкового платежу, який повинен сплатити громадянин. Натомість з настанням опалювального сезону і відповідно – використання більшої кількості газу - розмір субсидії автоматично буде перераховано. Відтак, власник «нульової субсидії» отримає свої пільги на оплату ЖКП лише взимку.
- Нагадайте, будь ласка, до кого має звертатись людина з обмеженою можливістю пересування задля нарахування субсидії?
- Якщо людина має певні вади здоров’я, через які не може самостійно пересуватись, допомогти в оформленні субсидій їй можуть рідні або ж працівники територіального органу соціального обслуговування, де вона повинна бути зареєстрована. Якщо ж людина не має такої реєстрації – доведеться розраховувати на родичів чи інші доглядальників.
- Порядок отримання інформації про нарахування (чи не нарахування) субсидії залишився без змін?
- Так. Про рішення в призначенні субсидії та її розміри управлінням надається повідомлення, яке можна отримати в громадській приймальні УСЗН особисто або через свого представника, при наявності документу, що засвідчує особу заявника. Наша адреса також змін не зазнала - вул. Леніна, 4, каб. 23, як і телефони «гарячої лінії» - 2-48-39 та 2-74-83 (додатковий).

«Світловодськ Інформ»