На Олімпійських іграх у Ріо-де-Жанейро нашу область представлятимуть троє спортсменів – Кеджау Ньябалі (дзюдо), Дмитро Яковенко та Тетяна Мельник (легка атлетика). Окрім них на головних світових змаганнях виступатимуть ще двоє олімпійців, які мають безпосереднє відношення до Кіровоградщини, однак офіційно вони представлятимуть столицю – легкоатлет Ігор Главан і яхтсмен Борис Швець.


Саме з яхтсменом, який починав своє сходження до спортивного Олімпу у Світловодську, «Гречка» хоче познайомити своїх читачів.

Займатися вітрильним спортом Борис починав у світловодському яхт-клубі «Кристал». Там він отримав ази – як правильно підлаштовуватися під вітер, тримати кермо, налаштовувати вітрила. На берегах Дніпра у Світловодську його батько – Олександр Швець, інші спортсмени прищепили любов до вітрильного спорту. Основні знання наш земляк отримував вже в Києві, куди перебрався навчатися у 2004 році.

Спочатку мене тренувала Олена Майорова, за три роки я перейшов до Володимира Яненка, який мене тренує і зараз. З нинішнім напарником Павлом Мацуєвим в одному екіпажі я ходжу лише два роки і вже маємо такий прогрес. За цей час «взяли» олімпійську ліцензію і представлятимемо Україну в Ріо-де-Жанейро. Наші суперники в незмінних екіпажах ходять щонайменше по п’ять років, всі вікові - уже за 27 років і старше. Ми разом із іспанським екіпажем – наймолодші: мені 24 роки, Павлу 25, – каже Борис Швець.

Шлях на участь в Олімпійських іграх був важким. У 2014 році, виступаючи за спортивний клуб армії, Борис разом зі своїм напарником Павлом Мацуєвим на Чемпіонаті світу серед військовослужбовців в Катарі посів друге місце. Минулоріч на військовій Олімпіаді, що проходила у Південній Кореї, хлопці серед 20 яхт стали абсолютними переможцями в олімпійському класі 2000. Право представляти Україну на Олімпіаді-2016 Борис Швець здобув разом зі своїм напарником на регаті 47 Trofeo SAR Princesa Sofia в іспанській Майорці. Там серед 79 екіпажів наш тандем у класі екіпажів 470 посів 14-е місце. Востаннє у класі 470 на Олімпійських іграх українці витупали у 2004 році. Саме в цьому класі у 1996 році екіпаж у складі Євгена Брацлавця та Ігоря Матвієнка виборов єдиний для України на сьогодні золотий комплект нагород з вітрильного спорту.

Окрім складного відбору у нашого земляка з партнером виникла ще одна серйозна перешкода на шляху до Ріо-2016.

- Олімпійську ліцензію ми здобули на своїй яхті, яку нам купити п’ять років тому, а для участі в Олімпійських іграх ми не можемо на ній виступати, оскільки яхта побудована у 2009 році. На Ігри допускаються яхти не старше 2013 року, тому ми зіштовхнулися з проблемою: треба було купувати нову яхту, а в Міністерстві молоді та спорту не було закладено на це коштів. Треба було купити ще й два комплекти нових вітрил. На щастя, з човном нам допоміг президент Національного олімпійського комітету Сергій Бубка. З вітрилами була проблема: ми до останнього не знали де нам знайти кошти? Відгукнулася діаспора: у Сполучених Штатах Америки живе мій друг, якому я розповів про нашу ситуацію. Він поділився нею зі своїми друзями і разом вони створити сайт, орієнтований на українську діаспору для збору коштів на купівлю нових вітрил. Протягом 14 днів вона назбирала нам три тисячі євро. Завдяки ній ми і зможемо взяти участь в Олімпійських іграх у Ріо-де-Жанейро, – розповів олімпієць.

Прогнози – річ невдячна, тому на запитання як Борис оцінює власні шанси, світловодчанин стримано відповів, що розраховує показати найкращий результат – потрапити до десятки найсильніших.

Яхтсмен зізнався, що йому не надходила пропозиція поряд із Києвом виступати за Кіровоградську область: «В області взагалі немає секцій вітрильного спорту, при спортивних школах він не функціонує, немає тренерів, тому про що говорити?».

На Олімпійських іграх вітрильники стартуватимуть одні з найперших. 5-го серпня пройде відкриття Олімпіади, а вже 8-го розпочнеться реєстрація – всі проходитимуть обмір яхт, зважування. 10-го серпня буде перший гоночний день. Триватимуть змагання яхтсменів до 18-го серпня, тож долучайтеся до перегляду, вболівайте за світловодчанина і його напарника!

Євген Савранський, Гречка