Різдво Христове - є одним з найбільших релігійних свят. Його традиції сягають у глибину століть

Сьогодні, після того, як рік назад Україга отримала томос, почалась дискусія щодо того, коли святкувати Різдво: 5 грудня чи 7 січня?

Якщо звенутися до головної книги христіян Біблії, то точної відповіді наце питання ми не знайдемо. Точна дата народження Сина Божого там не позначається. Деякі історики та релігієзнавці припускають, що Ісус, швидше за все, народився навесні. На цю думку дослідниківв наштовхнули згадані в Біблії пастухи. У четвертому столітті, з ініціативи папи Юлія I датою Різдва Христового було вибрано 25 грудня. До речі, ця дата збігається з язичницьким святом – Сатурналіями. Единої думки щодо цього у істориків немає. Одні кажуть, що це збіг обставин, інші, що 25 грудня отці церкви вибрали не випадково. вони вважали, що Ісус Христос, згідно з пророцтвами, народився під час зимового сонцестояння, у найкоротший день на землі. Перше святкування Різдва Христового відбулося 25 грудня 354 р н.е.

Слід зауважити, що на початку Різдво відзначалося 25 грудня усіма християнськими церквами. В 1582 році Римський Папа Григорій XIII прийняв рішення перейти на григоріанський календар. Православна церква відмовилася від нововведення і продовжила жити за юліанським календарем, і таким чином Різдво перемістилось на 2 тижні. Таким чинов зявилася розбіжність, якак не зникла навіть після 1918 року, коли більшовики все ж перейшли на григоріанський календар.

Для довідки. Згідно з обчисленнями, до 2800 року відбудеться повний збіг за датами старого та нового календарів. а поки що григоріанський (новоюліанський) відстає приблизно на п'ять днів (хоч у православних календарях різниця між старим та новим стилями 13 днів у невисокосний рік).

В ніч на 7 січня Різдво святкують православні церкви — Єрусалимська, Російська, Сербська, Грузинська, Чорногорська, Польська православні церкви, Афон, Бесарабська митрополія Румунської православної церкви, усі Українські православні церкви, багато Східних католицьких церков, Українська греко-католицька церква.

Римо-католицька церква, більшість протестантських церков, а також частина православних, закрема Александрійська, Кіпрська, Болгарська, румунська, Албанська та грецька церкви, святкують Різдво в ніч на 25 грудня. Вірменська апостольська церква святкує Різдво 6 січня, в один день із Хрещенням Господнім, як це робили ще ранні християни у третьму столітті нашої ери.

У православній традиції Різдво настає після Різдвяної всеношноїє, яка починається вночі 6 січня і триває близько 3-х годин. Із закінченням всеношної, 7 січня, настає свято Різдва Христового.

Символом Різдва вважається Вифлеємська зірка. Вісім променів Вифлеємської зірки символізують вічне життя. Шість днів Бог творив світ. Сьомий день триває від закінчення Творіння до Страшного суду. Після Страшного суду настане восьмий день – вічне життя.

Доброю традицією є подарунки на різдво. За біблійною легендою, волхви зі Сходу піднесли Богодитині три дари: золото, ладан і смирну. Золото вказувало, що Ісусу судилося стати Царем. Ладан символізував дар Великому Архиєрею, а смирна віщувала майбутню смерть на хресті. Саме з євангельської розповіді про дари волхвів в наш час розповсюдилася традиція дарувати дітям та дорослим різдвяні подарунки. До речі, у деяких європейських країнах, таких як Греція, Італія, Іспанія і Німеччина, подарунки на Різдво отримують не тільки діти. Державою гарантований всім робочим різдвяний бонус, що дорівнює місячній зарплаті! Така собі “тринадцята” зарплата...

За православною традицією у Різдво ми вітаємося один з одним словами: “Христос народився!” І відповідаємо на ці слова: “Славімо Його!” Напередодні, у Святвечір, віруючі звертаються одне до одного "Христос рождається!" – “Славімо Його!” Також поширені побажання “Щасливого Різдва! або “З Різдвом Христовим!” чи просто “З Різдвом!”

Вадим Степанець