Україна поки не готова до запуску ринку електроенергії з 1 липня 2019 року. Про це заявив керівник Національної енергетичної компанії «Укренерго» Всеволод Ковальчук на прес-конференції в Києві

За його словами, на даний момент не створений оператор ринку в формі акціонерного товариства і окреме підприємство - гарантований покупець, не затверджена процедура сертифікації і моніторингу одиниць генерації, а також неможливе фінансування закупівлі програмного забезпечення системи балансування ринку проміжних послуг та адміністратора розрахунків.

Ковальчук додав, що відсутній затверджений порядок проведення електронних аукціонів за двосторонніми договорами і не вирішено питання уникнення цінового шоку для домогосподарств в разі запуску ринку.

Глава «Укренерго» назвав три сценарії запуску ринку: запуск з 1 липня, короткостроковий перенесення на два-три місяці і запуск ринку з 1 квітня 2020 року.

«Сценарій перший. Ідентифіковані проблеми - це вже добре, якщо деякі стають занадто актуальними, повинні вживати негайних рішення з боку уряду, парламенту, регулятора ... Якщо є довіра і оперативне реагування, то цей варіант абсолютно нормальний ... Але ключове питання - ступінь конкуренції ринку залишається для мене особисто не визначений », - заявив Ковальчук.

Як зазначив глава компанії, зараз є можливості, щоб контроль над цінами перейшов в руки двох-трьох компаній.

«Від їх поведінки на ринку буде залежати, скільки ми будемо платити на електроенергію. Це ключовий ризик, який можна подолати за допомогою різних інструментів ... Перший - певна диверсифікація через реалізацію незалежними постачальниками частини електроенергії, яка виробляється великими гравцями. І другий інструмент - беззаперечне право регулятора на прийняття швидких рішень щодо обмеження стелі цін на всіх сегментах », - уклав він.

Однак профільні експерти кажуть, реформу потрібно почати вчасно.

«Можна ринок запускати і дивитися вже по факту, які є проблемні точки, конфліктні моменти і вирішувати їх вже в робочому режимі», - каже Юрій Корольчук.

Джерело: Контакти UA