Санітарно-технічний стан мереж централізованих та нецентралізованих джерел водопостачання на Кіровоградщині потребує покращення

На цьому наголосив начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Ігор Бойчук на засіданні обласної комісії з питань ТЕБ та НС. Захід пройшов під головуванням першого заступника голови Кіровоградської облдержадміністрації Сергія Коваленка.

Під наглядом Держпродспоживслужби області знаходяться 300 водогонів, 294 з яких функціонували протягом минулого року. Близько 22% водогонів не відповідають вимогам чинного законодавства. Найбільша їх кількість знаходиться в Бобринецькому, Гайворонському, Знам'янському, Кропивницькому та Світловодському районах. Без балансоутримувачів залишаються 19 водогонів проти 21 у 2017 році.

У 2018 році в області паспортизовано лише 37% від загальної кількості джерел нецентралізованого водопостачання (колодязів та свердловин). І. Бойчук зазначив, що ситуація щодо проведення паспортизації нецентралізованих джерел на об’єктах (навчальних закладах, виробничих підприємствах, лікувально-профілактичних закладах тощо) покращилася. Цей показник складає 77% (у 2017 році – 60%).

Торік профілактична дезінфекція була проведена на 61% водогонів проти 53,9% у 2017 році; на джерелах нецентралізованого водопостачання дезінфіковано 45% від загальної їх кількості (у 2017 році було 33,3%).

З метою оцінки якості та безпечності питної води лабораторіями Держпродспоживслужби області було проведено 12 158 досліджень зразків води з централізованих та нецентралізованих джерел водопостачання. З них 2 118 зразків дослідили за мікробіологічними показниками (всі відповідали гігієнічним нормам), 8777 за санітарно-хімічними показниками (12,2% не відповідали гігієнічним нормам, у 2017 році – 15%), 886 за органолептичними показниками (1,47% не відповідали гігієнічним нормам, у 2017 році – 5,4 %), 288 за радіологічними та 89 за паразитологічними показниками (всі відповідали гігієнічним нормам).

Доповідач поінформував, що за результатами лабораторного контролю питної води в Кропивницькому, Вільшанському, Маловисківському, Новоархангельському, Новоукраїнському, Онуфрівському, Благовіщенському, Устинівському, Олександрійському, Долинському та Голованівському районах виявлявлено перевищений вміст нітратів. Зокрема невідповідність показників зафіксовано в 9 дошкільних навчальних закладах, трьох загальноосвітніх навчальних закладах, двох заміських закладах оздоровлення, двох об’єктах водопостачання та одному лікувально-профілактичному закладі.

З метою усунення порушень у сфері питного водозабезпечення населення та недопущення невідповідностей гігієнічним нормам спеціалістами Держпродспоживслужби області підготовлено та запропоновано проект рішення з цього питання. Держпродспоживслужба області продовжує роботу з керівниками міст, районів, селищ, сіл щодо вирішення питання поліпшення якості водопостачання населення.

Прес-служба ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області