Ранок недобре - коли ви прокидаєтеся від звуку дрилі зверху або галасливих сусідів, які з раннього ранку вирішили з'ясувати стосунки, та так, щоб весь район чув

Чи є управа на галасливих жителів багатоповерхового будинку і як боротися за право на тишу по закону - про всі нюанси і законодавчій базі я вам розповім в цій статті.

"Законом про тишу" в Україні можна вважати закон "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення".

А саме, в статті 24 вищевказаного закону встановлено заборону на шум у нічний час (з 22 до 8 години ранку) в житлових будинках і прибудинкових територіях.

Що забороняється?

- користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму;

- запуск салютів, феєрверків, а також використання піротехніки;

- гучний спів, музика і крики.

Але це не означає, що вам в зазначений час взагалі шуміти забороняється. Згідно з Державними будівельними нормами, в Україні встановлений наступний рівень допустимого шуму:

- рівень шуму в квартирі в нічний час, з 23 до 7 години, становить 45 ДБА (досить чутно, як звичайна розмова);

- норми шуму в квартирі в денний час, з 7 до 23 годин, - 55 ДБА.

* Для порівняння - звук танцювальної музики в нічному клубі - 110 децибел.

Примітно, що в окремих населених пунктах норми прописують місцева влада.

Згідно рішення Київської міської ради від 25.12.2008 р № 1051/1051 "Про правила благоустрою м.Києва", в нашій столиці встановлені такі норми шуму:

допустимий шум в квартирі в нічний час становить 30 ДБА;

в денний час - 40 ДБА.

Всі ці правила встановлені не тільки для житлових будинків, а й стосуються торгових точок, нічних клубів, закладів громадського харчування та під час проведення концертів, фестивалів та інших свят.

Коли можна включати перфоратор і робити ремонт?

Якщо ваші сусіди починають ремонт в будній день о 08:00 - не варто злитися, адже за законом вони мають на це право. І навіть якщо звуки дрилі чути в суботу - сусід теж не порушує закон. Згідно зі статтею 73 КЗпП України, загальним вихідним днем вважається тільки неділю.

Терпіти "приємні" звуки будівництва доведеться з 8 ранку і до 21.00.

Але якщо на суботу або інший будній день випадає свято, забороняється проводити ремонтні роботи.

Важливо: Місцеві правила, що обмежують час і рівень шуму, можуть змінюватися по всій території України. Наприклад, в Києві встановлено заборону на шум з 19:00 до 8:00, в тому числі це стосується проведення ремонтних робіт.

Що загрожує неслухняним сусідам і який передбачений штраф за порушення правил?

Згідно зі статтею 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення, встановлені такі штрафи за порушення норм:

- попередження (якщо зафіксовано перше правопорушення);

- штраф для громадян - від 85 до 255 гривень;

- штраф для підприємств - від 255 до 510 гривень.

За повторне порушення протягом року (якщо штраф вже виписували або офіційно зі складанням постанови виносили попередження) розміри можуть збільшуватися: для громадян штрафи виростають від 255 до 510 гривень, для підприємств - від 850 до 2 550 гривень, з конфіскацією звукової апаратури або інших джерел шуму.

Штрафи виписують співробітники поліції, а за повторні порушення - суди. В обох випадках потрібно викликати поліцію для складання протоколу.

Чи можна домовитися з сусідами і як з ними боротися?

Спробуйте залагодити конфлікт мирно, поговорити з сусідами, керуючись законами України. Але якщо мешканці будинку відмовляються йти на мирову, викликайте поліцію або санітарно-епідеміологічну службу.

Якщо у правоохоронців не виявиться шумомера - справи кепські. В такому випадку довести, що перевищено допустимий рівень шуму - неможливо.

А ще перед зверненням в поліцію подбайте про свідків. Вони повинні підтвердити факт порушення. До всього можете зафіксувати шум за допомогою аудіозапису. В такому випадку буде легше довести вину сусідів.

Припустимо, що ви викликали поліцію, зафіксували рівень перевищений шуму і склали протокол, а мешканці будинку все одно продовжують шуміти і штраф в 85 гривень їм не страшний. Нагадайте їм, що в разі повторного порушення, законом передбачена конфіскація апаратури.

У реальному житті закон не діє?

Podrobnosti.ua поспілкувалися зі столичним юристом Олесею і дізналися, що насправді бувають складні випадки і вину сусідів не так легко довести.

За словами юриста, запис фактів порушення (аудіо або відео) в суді може бути так і не використана, оскільки фіксував правопорушення не фахівець.

"Намагайтеся попереджати поліцію під час виклику, що необхідно буде зафіксувати рівень шуму. Тоді у вас буде більше шансів довести вину сусідів. Яка процедура, коли уповноважений орган прибув на місце виклику? Ви пишіть заяву, описуєте ситуацію, по можливості також записуються показання свідків і складається протокол. На перший раз сусід отримає лише попередження. І, як правило, незабаром вони знову візьмуться за старе.

Другий раз всі ці процедури доведеться пережити заново (заявленіе, свідчення сусідів і протокол). Вилучити знаряддя шуму не вийде! Без дозволу суду такі справи не проходять (а для того, щоб дійти до суду, потрібно експертний висновок про перевищення допустимих норм, купа документів і довідок з інших організацій). Це час, гроші і нерви! Ви повинні бути готові боротися до кінця за справедливість ", - радить київський юрист.

Тому краще не доводити справу до таких виняткових заходів і намагатися домовитися на місці про "перемир'я" заради спільного комфорту. А знати про свої права і громадянські обов'язки повинен кожен українець.

Джерело: Siteua