З початку 2018 року видатки держбюджету України на фінансування житлових субсидій знизилися в порівнянні з аналогічним періодом минулого року в 4,5 рази. Кількість одержувачів субсидій також скоротилося.

Експерти прогнозують, що державні витрати на субсидії будуть і далі знижуватися, проте такі дії влади можуть призвести до серйозного соціально-економічної кризи.

В Україні значно скоротилися бюджетні витрати на виплату житлових субсидій населенню. Про це свідчать дані Державної служби статистики.

За інформацією Держстату, за перші п'ять місяців 2018 року видатки на субсидії в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року скоротилися в 4,5 рази, до 553,7 млн грн.

Скорочується і кількість громадян, яким призначаються субсидії. Так, за даними Держстату, в січні-травні 2018 року субсидії на послуги ЖКГ отримали 897,2 тис. Сімей, що вдвічі менше, ніж за аналогічний період 2017 року.
Йдеться про тих, кому субсидії призначені вперше - як відомо, в минулому опалювальному сезоні житлові субсидії отримували близько 6,6 млн домогосподарств.

Досягли дна

Тенденція очевидна: число одержувачів субсидій і, як наслідок, витрати на них в Україні скорочуються.

«Велика частина (за даними Мінсоцполітики, мало не 30%) субсідіантов« відсікли »після введення майнових критеріїв з 1 травня 2018 роки (субсидії не покладені тим, у кого є будинки площею понад 200 кв. М, квартири - понад 120 кв. м, нові авто, також з'явилася вимога для безробітних встати на облік в службі зайнятості, - «апостроф») », - розповіла« апостроф »координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко.

Але це - не єдина причина істотного скорочення числа одержувачів субсидій і зниження витрат на їх виплату. Особливо враховуючи, що нові правила призначення субсидій діють лише з травня.

Скорочення викликане також тим, що все більше громадян втрачають право на отримання субсидій, і багато в чому це пов'язано з ростом розміру мінімальної зарплати, зазначив в розмові з «апостроф» експерт в сфері ЖКГ Андрій Никончук.

«Люди з урахуванням підвищення мінімальної зарплати не« переповзли »кордон (доходів, нижче якої надається право на отримання субсидії, -« Апостроф ») і не мають можливості претендувати на отримання державної допомоги», - сказав він.

З цим згоден фінансовий експерт Олексій Кущ. «Ця гонка зростання мінімальної зарплати, яку влаштував уряд, вона ж теж спрямована на скорочення числа субсідіантов. Збільшуючи мінімальну зарплату, уряд також штовхає вгору розмір середньої зарплати, яка зараз вже перевищує 7 тис. Грн, і декларується, що буде рух до 10 тис. Грн. А такий рух по підвищенню «мінімалки» і середньої зарплати призводить до того, що якийсь відсоток субсідіантов випадає », - розповів фахівець виданню.

При цьому з підвищенням «мінімалки» в країні зростає інфляція, яка «з'їдає» це підвищення. «Таким чином, держава вбило двох зайців - з одного боку, піаряться на тому, що вони підвищили« мінімалку », але не говорять про інфляцію, яка цю« мінімалку »« з'їла », а з іншого, вийшов« бонус »для держави в вигляді економії, тому що не доводиться йому витрачатися на людей, які через (зростання) «мінімалки» не можуть отримувати сьогодні субсидії », - пояснив Андрій Никончук.

Разом з тим, скорочення кількості громадян, які отримують субсидії, у чомусь можна вважати природним процесом. Зростання числа субсідіантов спостерігався в останні кілька років, коли на тлі обвалу економіки тарифи на послуги ЖКГ зросли в рази. Зараз же стан економіки хоч і не блискуче, але все ж значно краще, ніж два-три роки тому, а зростання тарифів практично зупинився.

«Коли були підвищені тарифи в кілька разів, фактично відбулося знищення так званої середини, і більшу частину населення увігнали в стан напівжебрацького існування, коли люди були змушені як би просити милостиню у держави. Але рано чи пізно навіть в умовах деградуючою економіки, як у нас зараз, і в умовах зубожіння населення все одно дно повинно бути досягнуто, і воно вже намацали, тому кількість субсідіантов скорочується », - зазначив Олексій Кущ.

Буде крах

Однак більшість людей, які втратили право на субсидію чи «не заслужили» такого права, навряд чи зможуть оплачувати послуги ЖКГ в повному обсязі.

«Зараз такий рівень тарифів, що навіть люди, які не отримують субсидії і оплачують тарифи, роблять це на шкоду якимось своїм інтересам, економлять на лікуванні, освіті, відпочинку», - зазначив Олексій Кущ.

«Далі буде крах. Люди не будуть платити. Тому що коли людина, навіть самий дисциплінований, варто перед банальним вибором, він купить собі їжу, а не заплатить за комунальні послуги. А коли у нього буде боліти серце, він купить собі валідол. Чим це загрожує? Це загрожує хронічними неплатежами, накопиченням заборгованості, вимиванням оборотних коштів у підприємств, які надають відповідні послуги, і їх банкрутством, зупинкою ринку ЖКГ, колапсом. Ми до цього йдемо », - заявив в свою чергу Андрій Никончук.

За словами Олексія Куща, українська держава замість того, щоб стимулювати зростання доходів громадян, сприяє тому, щоб шляхом підвищення тарифів на комуналку збільшувалися доходи НАК «Нафтогаз України», «Укргазвидобування», компаній, які надають населенню комунальні послуги, «в той же час доходи домогосподарств вимиваються за рахунок високих тарифів ».

І навряд чи варто чекати змін з боку влади.

«Загальний прогноз - кількість субсідіантов буде зменшуватися (якщо несуттєво підвищиться ціна на газ і електроенергію, а я думаю, що до виборів якщо коригування і буде, то не суттєва). Вводитимуться жорсткіші критерії до отримувачів субсидій та верифікація, зменшуватися соціальні нормативи, - розповіла Тетяна Бойко. - Прогнозую, що ми побачимо зменшення і в грошах, і в людях, хоч і не в чотири рази ».

Олексій Кущ вважає, що держава й надалі буде «чисто механічно» скорочувати кількість одержувачів субсидій. «Будуть вводитися додаткові фільтри, які будуть відсіювати субсідіантов. Можуть ввести (обмеження) на поїздки за кордон, на володіння земельною ділянкою - поле для фантазії чиновників дуже велике. Це буде тривати до досягнення соціального больового порогу, і коли він дійде до критичної точки, коли люди просто вже будуть виходити на вулиці, тоді держава зробить паузу. Але через якийсь час знову відновить цей процес », - резюмував аналітик.

Джерело: Вероятно