Побачивши кульгавого на дві лапки собачку, спробував знайти у всезнаючій всесвітньому «павутинні» відповідь на питання: «Перша медична допомога тваринам, що постраждали від людини». Саме так – «від людини».

І що ви думаєте, «вивалилось» 400 тисяч відповідей. Та всі вони перевернуті догори дригом і розповідають про те, як рятуватися людині, яка зазнала нападів собак, котів, гадюк, кабанів, птахів і, навіть, комах…

Он яка, виходить, беззахисна людина – всі оці кляті собаки, коти, гадюки, кабани, птахи, навіть, комахи тільки те й роблять що нападають, гризуть, клюють та жалять її. Але чомусь на вулицях не видно стікаючих кров’ю людей, постраждалих від тварин. Натомість змарнілих, кульгавих, однооких собак та котів – повно…

Тож, як тоді їх рятувати? І ми звернулися до Людмили Цимбал, власниці тутешньої ветеринарної клініки «Зоосвіт». Так, підтвердила вона, за роки своєї практики вона безліч разів надавала медичну допомогу тваринам, які зазнали страждань від Вінця природи – людини. Щоправда, без випадків, коли оцей Вінець кусав їх – до цього, поки що, не дійшло. А от побитих, обпечених, отруєних ним пацієнтів вистачало…

Найчастіше особини в людській подобі проти братів своїх менших застосовують щурячу отруту. Симптоми такого отруєння розпізнаються по крапелькам крові у блювоті та калі постраждалого, а з пащі лине часниковий запах. Треба діяти негайно – час між отруєнням і смертю нещасної тварини обмежений ліченими годинами. Тому відразу, як відправитись з постраждалим до ветеринара, необхідно надати йому (чи їй) першу допомогу: розчинити у склянці води чайну ложку солі і влити її у пащу тварини. Ця нехитра процедура спровокує блювотний рефлекс, який дозволить позбутися залишків отрути у шлунку. Після чого підійдуть будь-які адсорбенти – вугільні таблетки, «Ентеросгель» абощо. Розчинивши їх у теплій воді, вприсніть сей розчин за допомогою шприца (без голки, звісно) у пащу.

А ще, доповнила пані Людмила, зараз у чималій мірі розвелися такі паскуда, які іменують себе англійським (круто звучить, типа) сполученням – «доґгантер», дослівно – «мисливець на собак». Ці покидьки частенько для отруєння застосовують протитуберкульозний засіб – «Ізоніазид». У випадках такого отруєння, описані вище симптоми відсутні. Натомість у тварини спостерігатимуться порушення координації руху (як п’яна) та конвульсії. Для таких випадків ветлікарка радить мати в аптечці одновідсотковий розчин вітаміну В6, який постраждалому треба ввести внутрішньом’язовим уколом. Опісля чого мчати до ветеринара.

Відносно того, що робити, коли тварина зазнала фізичних травм… Тут, як у людини, треба зафіксувати пошкоджену лапу шиною з підручних матеріалів – картону, згортка газет тощо, який варто закріпити скотчем або мотузкою. А от у випадках, коли є підозра на ушкодження хребта, шину застосовувати не слід: тварину треба покласти на щось тверде, наприклад, на дошку і зафіксувати її на ній рушником і в такому вигляді доправити до ветеринара.

Очі тварин, також, нерідко травмуються особинами у людській подобі. У подібних випадках варто негайно – аби упередити розповсюдження інфекції (чи сторонніх предметів) – промити рану звичайною водою або (ще краще) – фізіологічним розчином хлориду натрію.

… Розповідаючи про надання тваринам першої медичної допомоги, Людмила Цимбал наголосила, що у значній кількості випадків допомога кваліфікованого ветеринара незамінна - адже ж постраждалому (чи постраждалій) важкувато пояснити, що наразі ви її рятуєте, а не продовжуєте її екзекуцію.

Віталій Асауленко