У попередній публікації було підняте питання щодо незаконного вилову риби під час її нересту. Про історію зі смаком криміналу мені розповіли учасники рейду, що відбувся у ніч з 24 на 25 квітня цього року.

Участь у рейді взяли участь державний інспектор екологічної інспекції Костянтин Рибачук, та представники громадськості репутат райради Володимир Мотуз, Артем Кривобок, депутат міської ради Олег Долгий. Учасники рейду розповіли наступне.

«Близько 03.00 на акваторії затоки в її частині, що веде до с. Золотарівка, нами було помічено поплавки від сіток, що стояли поверху. Це чітко відповідало отриманій нами інформації від громадян про те, що браконьєри за активної участі та під безпосереднім керівництвом інспектора Кіровоградрибоохорони Котенка С.Ю., ведуть активний вилов риби забороненими знаряддями лову – ставними сітками. Нами було прийняте рішення вилучити сіті, які повністю перекривали рибі заход до місць нересту. При витягуванні з’ясувалось, що це кілька сіток, прив’язаних одна до одної у так звану «лінію». Коли ми витягли 2 сіті (половину «лінії»), з боку греблі ставу «Сторубльовий» на малих обертах до іншого краю сіті підійшов моторний човен, заглушивши двигун. Один з чоловіків взяв поплавок іншого краю сіті, але другий сказав «Підожди, хтось лазить по нашій сітці, поїхали розберемось». Коли цей моторний човен «Крим» підійшов до нас і ми освітили одні одних ліхтарями, ми побачили, що на човні перебуває інспектор Кіровоградрибоохорони Котенко С.Ю. з іншою, невідомою нам особою. Котенко, не представившись, запитав у нас, хто ми і що тут робимо. Керівник рейду Рибачук К.І. назвався, додавши, що вони знайомі особисто, і сказав, що ми здійснюємо рейд по охороні ВЖР, а в даний момент виконуємо їх роботу – вилучаємо з води браконьєрські сіті. Котенко запропонував свою допомогу в вилученні цієї «лінії», на що Рибачук подякував і сказав йому, що ми в змозі витягнути її самі. Котенко розвернувся і попрямував човном в напрямку дамби ставу у вершині затоки, біля с. Золотарівка. Метрів за 300 від нас він та інша особа стали витягувати з води іншу «лінію». Закінчивши витягувати першу «лінію» (в ній виявилось 4 сіті, якими була перегороджена вся центральна частина затоки), ми теж попрямували в бік дамби, маючи інформацію, що там ще мають стояти сітки, що виставлялись цієї ночі з човна «Крим» під двигуном. Там ми побачили візуально ще одну лінію сіток, і, пройшовши до її краю, почали її вибирати, розуміючи, що т. зв. «інспектор» Котенко теж намагатиметься вибрати її швидше за нас в човен «Крим» темного кольору під навісним двигуном, в якому він перебував. В цій «лінії» теж було 4 сіті. Після її вилучення ми помітили, що наш човен перевантажений, і ми прийняли рішення рухатись до рибоприймального пункту ФО-П Безкоровайного Ю.П., де планували зробити опис вилучених знарядь лову та риби в них, та оформити інші необхідні документи. До того ж у нас закінчилось пальне в баку човна, і до пункту призначення ми добрались на НЗ бензину. С. Ю. Котенко чітко попрямував до краю іншої лінії сіток, та почав її вибирати.

Прийшовши на рибоприймальний пункт, ми на причалі почали розбирати вилучені сіті та витягувати з них рибу. Близько 08 год. 30 хв. до нас на автомобілі «Нива» під’їхав С.Ю. Котенко та почав спостерігати за нашою роботою. Нецензурно висловившись на нашу адресу, від відійшов на берег, але через кілька хвилин повернувся і в грубій формі почав вимагати від учасників рейду пояснень, чиї це сітки, на якій підставі ми їх вилучили, та образливо висловлюватись на нашу адресу, своїми хуліганськими діями провокуючи нас на конфлікт. Потім він погрожував фізичною розправою всім членам рейдової групи. Пояснити нам, де він подів ті дві «лінії» сіток, які він зняв при нас, С. Ю. Котенко у грубій формі відмовився, заявивши, що це ми маємо перед ним звітувати. На що Рибачук відповів йому, що його теж дуже цікавить питання, чиї сітки вилучено, а сітки і рибу ми зараз опишемо і оформимо як належить. Наші дії С. Котенко намагався знімати на мобільний телефон.

  

Після вилучення з сіток риби, було складено Акт про вилучення знарядь незаконного добування (заготівлі) природних ресурсів від 25.04.2018р.; рибу в кількості 317 шт. (судак – 6, плітка – 45, лящ – 65, карась – 201шт.) загальною вагою 143 кг було здано на рибоприймальний пункт ФО-П Безкоровайного Ю.П., на що отримано накладну № 15/02 від 25.04.18р. Заборонені знаряддя лову (сітки в кількості 10 шт., згідно опису) були нами знищені шляхом спалювання, про що складено відповідний акт про знищення за підписом учасників рейду та ФО-П Безкоровайного Ю.П. Під час знищення сітей проведено фото- та відео зйомку.

Хочу звернути Вашу увагу на те, що під час рейду по охороні ВЖР, який проводився 13-14.04.18р., ми разом з іншими учасниками рейду спостерігали, як після світанку 14 квітня цей же човен Крим, темного кольору, під навісним двигуном, знімав значну кількість сіток, розташованих там же, де сіті були виявлені і вилучені сьогодні. Вранці 17.04.18р. під час спільного рейду екологічної інспекції та поліції в цьому ж районі було вилучено з води 6 сіток, абсолютно аналогічних вилученим 25.04.18р. Також працівниками поліції було затримано 2 осіб без документів на цьому ж човні «Крим» темного кольору, з підвісним двигуном «Тайхацу», які впевнено рухались до місця, де були виставлені сітки. Цих двох осіб було доставлено на берег, де екологічний інспектор став складати на них адмінпротоколи по ст. 85 ч.3 КУпАП – за незаконне перебування моторним плавзасобом на акваторії нерестовища. Виручати цих двох через деякий час приїхав не хто інший, як С. Котенко. Він почав стверджувати, що човен та двигун – його особисті, а ці двоє – громадські інспектори рибоохорони, а посвідчення на них «виписуються». Під час складення протоколів ці двоє надали екологічному інспектору неправдиві дані відносно своїх осіб, чим ввели його в оману та вчинили перешкоди у виконанні покладених на нього обов’язків. Все це дає нам підстави стверджувати, що особи, які ходять по Цибульницькій затоці на човні Крим темного кольору, незаконно займаються рибодобувним промислом в забороненому місці, в заборонений час, забороненими знаряддями лову.

Нам відомо, що це не перший випадок масштабного браконьєрства у нерестовий період з боку рибінспектора С. Котенка. Зокрема, в нерестовий період 2017 р. в Цибульницькій затоці Кременчуцького водосховища інспекторами Черкасирибоохорони (в нерестовий період 2017р. ця акваторія обслуговувалась Черкасирибоохороною) Д. Барабашом та О. Микитенком було вилучено 16 браконьєрських сіток та гумового човна, що використовувались для браконьєрства С.Котенком, який в той час працював інспектором «Кіровоградрибоохорони». Сам С.Котенко з місця скоєння порушення тоді втік, і човен та сітки були вилучені як безгосподарні. Але згодом Котенко вийшов на контакт з вказаними інспекторами і просив повернути йому човен та сітки, кажучи, що вони його власні. Вказані інспектори рибоохорони можуть це підтвердити».

Учасники рейду уже звернулися до компетентних органів з проханням надати оцінку відповідних подій.

Готовий, також, вислухати іншу сторону щодо подій тієї ночі.

Вадим Степанець