Спасо-Преображенський храм в селі Талова Балка є однієї із найкращих архітектурних пам’яток Кіровоградщини та відомий своєю історією не тільки на теренах України а й поза її межами. З давніх часів Талова Балка славилася своїми краєвидами та цілющою енергетикою місця, на якому стоїть церква.

Молячись у цій канонічній споруді в душі настає мир і спокій. Багато людей відвідувало та й досі відвідує ці благодатні місця.
Будівництво Спасо-Пре¬о¬бра¬женсь¬кої церкви розпочалося на початку дев'ятнадцятого століття місцевим поміщиком, генерал-майором царської армії у відставці Федором Боровським. Нажаль до освяти Федір Артемійович не дожив, тож його справу продовжив рідний брат Іван Боровський. Автором проекту храму був Родіон Казаков, до речі у Спасо-Преображенського храму є брат близнюк храм святої Варвари який знаходиться у Москві на вулиці Варварка. Дослідники завірили, що ці два храми дуже схожі.
Під час війни Спасо-Преображенський храм занепав, богоборці використовували його як склад. Останні служби тут проводили у двадцятих роках минулого століття. З того часу лише самотній вітер вільно гуляв напівзруйнованим приміщенням церкви. Забута людьми, та все ж велична, споруда багато років одиноко височіла на пагорбі біля ставу як символ духовного занепаду.
Облущені стіни храму зворушили жителя Кривого Рогу отця Серафима який разом зі своїми однодумцями почали привертати увагу громадськості до цієї пам'ятки архітектури. Інколи здавалося, справа ніколи не зрушиться з місця. Місцеві жителі вже й не сподівалися, що храм, все ж, відновлять – бажаючих реставрувати цю споруду було багато, та це не принесло ніяких результатів.
Перші реставраційні роботи за сприяння настоятеля Серафима почалися в минулому 2014 році та вже сьогодні зроблено чимало роботи трудящими руками меценатів та добровольців. Зокрема відбудована капличка біля храму в якій кожну неділю та велике церковне свято проводяться богослужіння а також хрещення та вінчання. Освячення цієї каплички відбулося минулої осені за сприяння церковнослужителів із сусідніх районів та областей. В цьому сезоні планують поштукатурити дзвіницю, перекрити центральний купол та установити на ньому знамення. Також в цьому році виповнюється 210 років з дня упокоєння Федора Боровського, тож в майбутньому планується засвідчити пам’ять колишнього офіцера та засновника храму.
Нині допомога на відновлення храму надходить звідусіль, адже Спасо-Прео¬бра-женсь¬кий храм відомий своєю історією та є архітектурною пам’яткою. Жителі Талової Балки й інших сіл району, меценати з усієї України беруть активну участь у його реставрації. Та нажаль, цих ресурсів не вистачає. Отець Серафим шановно закликає меценатів, спонсорів та добровольців допомогти в реставрації храму, зробити свій внесок в духовне відродження своєї малої батьківщини.
Настоятель храму Преображення Господнього архімандрит Серафим запрошує всіх бажаючих на власні очі засвідчити красу української непорушної твердині, відчути духовність цього неперевершеного місця та помолитися за те, що турбує серце. Отець Серафим вірить, що після відновлення храму та будівництва церковного комплексу паломництво відродиться з новою силою.

     

                                                                               


Юлія Абрамкіна

БАЖЮЧІ ДОПОМОГТИ В РЕСТАВРАЦІЇ ХРАМУ МОЖУТЬ ЗВЕРНУТИСЯ ДО НАСТОЯТЕЛЯ ХРАМУ ОТЦЯ СЕРАФИМА ТЕЛ.: +38(097)-431-35-61; АБО НАДІСЛАТИ КОШТИ НА РАХУНОК В «ПРИВАТБАНКУ»: 4627-0550-0021-7124 (КРАСНОВ).