Print

Крилів довгий час був розмінною монетою між Московською державою та Річчю Посполитою.

Тк відбувалося аж до ІІ поділу Польщі, коли в 1793 році він остаточно відійшов до Російської імперії, але за два роки перед тим він у знак підтвердження належності до польської території отримав підтвердження Магдербурзького права від останнього польського короля Станіслава Августа Понятовського (Stanislawa Augusta Poniatowskiego herbu Ciolek), на особу якого, власне, й варто звернути увагу, бо в лютому 2018 року виповнюється 220 років від дня закінчення його життєвого шляху.

Народився останній польський король на території сучасної Білорусі, отримавши добру освіту, багато подорожував Європою.

Як стверджують польські джерела, під час перебування в Санкт-Петербурзі він мав роман із жінкою майбутнього царя Катериною ІІ, завдяки протекції останньої та підтримці родини Чарторийських в 1764 році був обраний польським королем.

Зробив багато для розвитку культури та освіти, був одним із ініціаторів Конституції 3 Травня (Konstytucji 3 Maja) – Підписання з Росією в 1768 трактату про вічний мир уже в 1772 році не завадило Росії стати однією трьох сторін (ще Австрія і Прусія), які розпочали розподіл Польщі. Вже після другого розподілу Польщі 1793 року Крилів і майже все Правобережжя відійшло до складу Російської імперії.

Але в народній пам?яті Крилів ще досі називається Польським, хоча й самого Крилова вже немає понад як 60 років.

Земний шлях останнього польського короля скінчився в Санкт-Петербурзі, а вже його прах двічі передавався радянською владою Польщі (в 1938 і в 1988 роках), аби нарешті в 1995 році отримати можливість гідно похованим у Королівських Лазеньках (Lazienkach Krolewskim).

Сергій Гайдук, заступник голови КОП "«Полонія"» ім. Сигмунта ІІІ Вази

Hits: 667