Print

2018 рік розпочався низкою ювілеїв видатних людей – представників українського слова, доля яких напрочуд трагічна, як і доля всього українського народу в ХХ столітті, й напрочуд цікава, як і сама історія українського народу.

120 – Володимирові Сосюрі, 100 –Яру Славутичу і 80 - Василю Стусу. Кожен із них реалізував окремий сценарій стосунків українського інтелігента з радянською системою: Володимир Сосюра, співпрацюючи з владою, навіть отримавши в 1948 році Сталінську премію, пережив заслання другої дружини й чистилища психлікарень, які так і не змогли вивітрити з нього «петлюрівський» національний дух, Яр Славутич, який, будучи з родини розкуркулених, виступив напряму проти цієї влади в якості сотника Чернигівської Січі, в результаті опиняється в еміграції і нарешті Василь Стус, який належав до когорти шістдесятників і був жорстоко репресований.

 

Але цих унікальних людей об̓єднали не тільки спільні ювілеї, а й Кіровоградщина, бо всі троє мають до неї пряме відношення. Так, Яр Славутич (Григорій Михайлович Жученко) взагалі народився на Долинщині, Василь Стус вчителював у Голованівському районі, а Володимир Сосюра зразу воював у військах УНР у Знам̓янці, навіть написав там вірша

«Ми любим на словах буть сильними душею, Ми любим на словах кохати рідний край.
І кров'ю обливати власною своєю
Борні безкрайній шлях, борні німий одчай...»

А потім через кілька років у Єлисаветграді перебуває на курсах уже більшовицьких.

До цих трьох ювілеїв у 2018 році долучилися й власне просвітянських ювілеї: 150 років від утворення «Просвіти» ім. Тараса Шевченка у Львові, 100 років «Просвіті» в Новогеоргіївську й 30 років відродження вже в Світловодську.

Отже, об̓єднуючи всі ювілеї СМО ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка провела в центральній міській бібліотеці з нагоди Дня рідної мови міськрайонний конкурс декламаторів поезій цих трьох видатних поетів. У ньому взяло участь 39 учасників. Переможцями стали: І місце –Тартікян Каріна, Павлівське НВО, ІІ місце –Панасенко Данило, СЗШ № 7, ІІІ місце –Скрипник Анна, Захарівський НВК.

  

 

Сергій Гайдук, голова СМО ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка

Hits: 576