Місто Світловодськ порівняно з іншими містами України досить молоде, але має насичену та вагому історію. Заснування міста пов’язано з початком будівництва Кременчуцького гідровузла в травні 1945 році після ухвали Ради Міністрів УСРС.

Разом із гідровузлом за ухваленим планом на високому Табурищанському мисі, вздовж берега Кременчуцького водосховища почалося будівництво селища гідробудувальників. В основу архітектурної структури міста було покладено прямокутну сітку вулиць. Паралельно до берега пройшли три магістралі: Набережна — вздовж парку, Приморська вулиця, забудована тільки з одного боку і звернута фасадом до моря, та головна магістраль — вулиця Леніна, що тягнеться від греблі до вершини Табурищанського мису. Спочатку вулиця звалася проспектом Леніна. Колишні лісові масиви перетворили на центральний парк культури і відпочинку імені Тараса Шевченка та лісопарк. Вздовж вулиць і на площах було висаджено багато фруктових і декоративних дерев. Через спорудження ГЕС та водосховища було вирішено переселити людей із населених пунктів, що географічно потрапляли в зону затоплення в разі загородження греблі, зокрема це селище Табурище та Новогеогріївськ.

Місто, яке виростало на очах було названо на честь першого керівника СРСР Миколи Хрущова – Хрущов, але згодом місто перейменували на КремГЕС. Під цією назвою місто пробуло аж до 1969 року, після чого його було перейменовано на Світловодськ.

Через потужну інфраструктуру та промисловий потенціал Світловодськ став збагачуватися населенням. Будівництво ГЕС сприяло розвитку будівельної індустрії, яка виконувала замовлення практично для усієї країни. В історії становлення відзначилися п’ятнадцять великих підприємств, які прославили місто на весь Радянський Союз, серед них: Кременчуцька гідроелектростанція, ЗАТ «Дніпроенергобудпром», ВАТ «Світловодський завод теплоізоляційних та будівельних матеріалів», АТЗТ «Спецзалізобетон», ВАТ «Олімп», СП «Силікон», ВАТ «Чисті метали», ВАТ «Придніпровське управління Запорізького алюмінієвого комбінату», ТОВ «Луч», ТОВ «СКЛО», ТОВ «Фарфор». Нажаль переважна більшість підприємств на сьогодні вже не працює, а деякі заводи і зовсім розібрані. Кіровоградської області. Об’єднання «Дніпроенергобудпром» склало основу цієї галузі. Відомими на всю країну своїми виробами були заводи «Спецзалізобетон» та «Світловодський завод теплоізоляційних та будівельних матеріалів».

Одним з найвідоміших та престижних підприємств міста став завод «Чисті метали». Сучасне та перспективне виробництво напівпровідникової продукції, яка застосовується для виготовлення сонячних елементів та батарей, електронних та електронно-оптичних приладів, актуальне і сьогодні. Директора підприємства Тузовського добре памятають, не тільки, як високваліфікованого керівника, але і як людину, яка багато зробила для розбудови нашого міста. Промисловим гігантом міста та області можна назвати Радіозавод «Олімп». Його продукція, засоби тропосферного зв’язку, була відома не тільки військовим. У багатьох куточках СРСР можна було побачити радіоприймачі «Олімпік» та телемагнітоли.

На радянський військово-промисловий комплекс працював і завод «Калькулятор». Крім того, він випускав мікрокалькулятори та магнітофони. Розвиток промисловості міста не можливий без кваліфікованих кадрів та науки. Завод «Чисті метали» відомий не тільки сучасним виробництвом, але й підготовкою наукових кадрів. Кваліфіковані кадри інженерів готувалися у філії інституту, який працював в місті. В мікрорайоні Ревівка було побудоване сучасне ПТУ, яке готувало кадри кваліфікованих робітників для Радіозаводу.

Активно позабудовується в місті і соціальна інфраструктура. В місті будують Палац Культури, дві дитячі бібліотеки та шість їхніх філіалів. Великим надбанням для Світловодська став краєзнавчий музей. Музей розташовано у зеленій зоні, в приміщенні будинку, у якому колись проживав Герой Соціалістичної Праці, першобудівник міста М. Карпов. На сьогоднішній день будинок є пам'яткою історії місцевого значення. У його фондах налічується майже 4,5 тис. предметів, що відображають історію краю.


Місто Світловодськ мав велику історію ще до своєї розбудови. Світлводщина відома історичними знахідками серед яких предмети Великої Вітчизняної Війни, та ще біль вагомі артефакти скіфського походження, адже в нашому районі досить багато скіфських курганів, що свідчить про багаті історичні часи.

Вадим Степанець