В цей день, 1 грудня 1991 року, в Україні провели Референдум на який вийшло абсолютна більшість жителів України (УРСР) і проголосувало за відділення від СРСР 

Ідея проголошення незалежності України відродилася в 80-х роках ХХ століття в період проголошеної перебудови. В Україні відбувається консолідація демократичних сил. У вересні 1989 року утворюється «Народний Рух України за перебудову». До його складу увійшли члени Української Гельсінської Спілки, "Товариства Лева", "Зеленого світу" та київські письменники. Своєю програмою НРУ спочатку проголосив: відродження української мови та культури, необхідність демократизації суспільства, політичної, соціальної та економічної системи. Згодом на перше місце Рух висунув ідею про вихід України з СРСР.

В жовтні 1989 року Верховна Рада УРСР ухвалила Закон УРСР "Про мови в Українській РСР". Цей Закон забезпечив українській мові статус державної.

Ідея незалежності України набирала силу. 16 липня 1990 року парламент УРСР проголошує Декларацію про державний суверенітет. Декларація стала фактично програмою побудови незалежної держави.

Тодішне керівництва СРСР робить кроки щодо збереження імперії. З цією метою 17 березня 1991 року в СРСР пройшов Всесоюзний референдум. На нього було винесене питання "Чи вважаєте ви за необхідне збереження Союзу Радянських Соціалістичних Республік як оновленої федерації рівноправних суверенних республік, у якій будуть повною мірою гарантуватися права і свободи людини будь-якої національності". В Україні на це питання відповідь "Так" дали 70% опитуваних.

В той же час, в Україні за наполяганням Народного Руху України за перебудову було проведене республіканське консультативне опитування: "чи згодні ви, що б Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України". Це рішення в Україні підтримали понад 80% опитуваних.

Події серпня 1991 року стали каталізатором процесу здобуття незалежності України. У серпні того року сталась спроба державного перевороту, який згодом назвали “Серпневим путчем”. Самопроголошений комітет з надзвичайних ситуацій спробував усунути від влади тодішнього президент СРСР Михайла Горбачова. Путчисти заблокували Горбачова на його дачі в Криму й запропонували добровільно скласти повноваження, проте він відмовився. Незважаючи на те, що спроба перевороту провалилась, він став поштовхів до розпаду СРСР та проголошення незалежності України.

1 грудня 19991 року на території колишньої УРСР проходить загальнонаціональний референдум щодо проголошення незалежності України. На нього було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Текст Акту, ухвалений Верховною Радою 24 серпня 1991року, було наведено у виборчому бюлетені. Громадяни України висловились на підтримку незалежності. У референдумі взяли участь 31 891 742 особи — 84,18 % населення України. З них 28 804 071 особа (90,32 %) проголосувала «За».

Протягом тільки грудня 1991 р. вона була визнана понад 40 державами світу. З 1 грудня 1991 року почалась нова сторінка в історії незалежної України.

Нажаль, шлях до справжньої незалежності проходить через війну. Ми обов’язково його пройдемо, переможемо і будемо незалежні.