Сьогодні, за сумною традицією, вся Украйна, відзначила чергову річницю Голодомору

Світловодці традиційно зібралися біля пам’ятного знаку усім загиблим землякам у цій трагедії.

Наслідки трагедій для України жахливі. Серед них не тільки загибель мільйонів українців, коли вмирало 17 людей щохвилини, 1000 - щогодини, майже 25 тисяч – щодня, а й психологічні наслідки.

За твердженням експертів, голодомор 1932-33 років має психологічні наслідки і для сучасної України. Серед них - занижена самооцінка, схильність до залежної поведінки, страх перед представниками влади, схильність до сильної руки, найрізноманітніші страхи - від страху голоду до просто страху перед майбутнім, відсутність ініціативи.

Інституту суспільних досліджень провів дослідження з цієї проблеми.

Опитаних поділили на дві групи. До першої групи увійшли люди, які жили на території, де був Голодомор, до другої - ті люди, які жили на території, де Голодомору не було. Усім цим людям на час Голодомору було від 1 до 7 років.

78% опитаних з першої групи мають неусвідомлений комплекс меншовартості, в іншій групі таких людей лише 32%. Крім того, 66% у першій групі бояться поразки, тобто завідомо ставлять перед собою завдання простіші, ніж вони реально можуть виконати, в іншій групі таких людей 33%. У 59% опитаних у першій групі домінують депресивні настрої, а 50% опитаних з цієї групи мають психосоматичні хвороби, пов'язані із стресами.Експерти вважають, що психологічні наслідки Голодомору переживаються важче, ніж наслідки війни.

«Якщо ми говоримо про наслідки війни, то там зрозуміло, хто ворог, і там через агресію відбувається подолання стресових наслідків. Якщо ми говоримо про Голодомор, то ситуація, коли рідна влада, яка має захищати інтереси людей, вона ж їх і нищила, ця ситуація переживається значно складніше».

Нам ще не один рік тягнути цей тягар минулого, але ми подолаємо і це.