Мотронинський монастир нескорена святиня, яка понад тисячоліття височить на одному із пагорбів Холодного Яру славетної Чигиринщини. Багато випало на долю цієї величної споруди, багаторазова руйнація, розграбовування, напади бандитів, гніт тоталітаризму, але ніщо не змогло знищити Українську християнську твердиню.

Українське чернецтво, попри всі негаразди, що випадало на їх нелегку долю усіма силами берегли монастир, бо вірили в святість місця на якому він зведений. Та й як можна відхиляти такі очевидні речі, коли сам стаєш споглядачем духовної краси, що пройшла крізь століття і залишилась до тепер наче «Нескорений велет»
Через багато подій та страждань довелося пройти Мотронинському монастирю, до того часу, коли насправді в його стінах запанував мир. Останньою подією, яка об’єднала минуле і теперішнє в історії монастияр стало жіноче поселення монахинь в 1991 році. Майже всі насельниці були пенсійного віку. Ці жінки попри свою довгу та нелегку долю «… прийшли сюди для того, аби із мертвої руїни зробити Божий сад.» (посилання на книгу «Нескорений велет», Д.: АРТ-ПРЕС, 2008. – 224с. ISBN 978-966-348-152-4).

 

В той час храм при монастирі був майже зруйнований часом, природою та найстрашнішим ворогом-людиною. «Храм стояв зруйнований, штукатурка осипалася і крізь неї видно цеглу, а де залишилася – непристойні написи, результат «культурного просвітництва» завзятих атеїстів. Двері та вікна повибивано, бані обдерті, хрести давно знято, й увесь храм завалений сміттям і брудом… Важко було повірити, що колись тут була надзвичайна розкіш, тому, що мабуть, ціла Україна працювала для того, щоб витворити цю перлину, що навіть монастирське подвір’я було вимощене мармуровими плитами… Майже тисячолітня праця була знищена за якихось кілька десятиліть.» (посилання на книгу «Нескорений велет», Д.: АРТ-ПРЕС, 2008. – 224с. ISBN 978-966-348-152-4).

  

Насельницям спочатку довелося жити в маленькому будиночку, що служив колись адміністративним приміщенням. Та жити монахиням довелося не в кращих умовах – такі ж обдерті стіни та дах з дірками. Важко навіть подумати, як довелося не тільки виживати, а ще й братися за таку нежіночу справу, як реставрацію монастирських будівель та відновлення господарства. Та ніхто із прийдешніх монахинь не повернув назад, своїми трудящими руками вони підняли християнську твердиню з руїн. За ці роки їм довелося зробити неможливе. Разом із однодумцями, меценатами та церквою їм і до сьогодні вдавалося крок за кроком відновлювати Мотронинський монастир.

 

Дивлячись на ці канонічні споруди душа завмирає від енергії, яка наповнює все тіло спокоєм та тишею. Не можливо повірити в те, що земля на якій стоїть Мотронинський монастир багатостраждальна та оплакана сльозами віруючих. Сьогодні, монастирське життя набагато тихіше та смиренніше ніж було колись, сьогодні віра в Бога набагато сильніша, аніж в часи тоталітаризму, сьогодні, люд вже не той, що раніше…

 

Монастир Мотрони відомий на всю Україну та поза її межами, через свою тисячолітню історію та історичними постатями, що пов’язані з ним. Свого часу тут побували Б.Хмельницький, О.Суворов, О.Пушкін, Т.Шевченко та багато інших, залишаючи після себе слово в історії. Нарешті, залишивши в минулому лиховіття та розруху слава та віра монастиря росте, з кожним днем все більше. Багато історичних подій невпинною чергою прокотилися по тих місцях Чигиринщини залишаючи свій слід прийдешнім поколінням. Можливо Мотрониному монастирю випала така доля через своє географічне положення, а можливо для того, аби піднести християнську віру на вищу щабель, переступити через невіруючих та богоборців та донести люду цінність слова Божого. Так чи інакше, але Мотрин монастир і до сьогодні залишається тихою гаванню для тих, хто розгубився на роздоріжжі власної долі.

 

 

Реставраційні роботи на території Мотронинського монастиря йдуть і до сьогодні, поступово повертаючи цій канонічній споруді колишню велич. Розписується храм, відбудовується мур, розвивається господарство, пасіка, і все це завдяки завзятій праці та самовідданості монахинь на чолі з матінкою-настоятельницею Іларією.

 

 

БАЖАЮЧІ ДОПОМОГТИ У ВІДНОВЛЕННІ МОНАСТИРСЬКИХ БУДІВЕЛЬ ТА РЕСТАВРАЦІЇ ХРАМУ, МОЖУТЬ ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ІНФОРМАЦІЄЮ ДО МАТІНКИ-НАСТОЯТЕЛЬНИЦІ ІЛАРІЇ (номер телефону: +38(095)-181-17-90).
Мотронинський монастир відкритий кожного дня для прихожан. Адреса: Мотронинський монастир, с. Мельники, Чигиринський р-н, Черкаська обл., 20933.
Богослужіння проводяться:
У будні дні : 7.00 – Літургія; 16.00 – Вечірня;
У неділю та святкові дні: 7.30 – Літургія; 16.00 – Всенощна;
На престольні свята: 8.00 – Літургія; 16.00 – Вечірня;
Ранкові молитви та полуночна о 4.30 ранку;
Свята в монастирі: 09 листопада/22 листопада – День пам’яті прп. Мотрони; Храмове свято – День Святої Трійці.

Юлия Абрамкіна