Print


В 2016 році в деяких містах України стартував проект, що дозволяє громаді самостійно вирішувати, на які потреби використовувати кошти з місцевого бюджету.

Світловодськ одним із перших в країні запроваджує форму прямої демократії щодо розподілу бюджетних коштів шляхом реалізації програми Громадський бюджет.

Про концепцію програми Громадський бюджет 2016 та процедуру його впровадження в Світловодську ми розпитали голову Громадської ради міста Михайла Касьянова.

Пане Михайле розкажіть будь ласка нашим читачам, що являє собою програма Громадського бюджету.
- В першу чергу Громадський бюджет – це ідеологія залучення громадян до реалізації свого права на управління містом, участі в організаційних та виконавчих процесах, що відбуваються в місті Світловодську. Громадський бюджет – це один із тих інструментів самоврядування, який повинен змінити світогляд наших громадян щодо вирішення наболілих проблем міста в цілому. Адже наше місто – це наш дім, і гучні лозунги політичних партій тут зовсім ні при чому, а отже благоустроєм міста, та прийняттям важливих питань повинні займатися не тільки політики та депутати, а й сама громада. Від наших рішень залежить, чи успішним буде життя в нашому домі, чи ні.
Якщо говорити технологічно про Громадський бюджет, то мова йде про кошти – це частина місцевого бюджету, а саме власних надходжень, тобто податків та надбань економічної діяльності, які віддаються громаді для вирішення найактуальніших проблем з точки зору жителів міста.

Як саме проходить процедура розподілення Громадського бюджету та про яку суму йде мова?
- Практика Громадського бюджету, насправді запозичена з Бразилії. Це не нововведення. Цим проектом вже десятки років користуються увесь цивілізований світ, Україна також не стала виключенням. Ми ж в свою чергу запозичили ідею в сусідніх Черкасах, Чернігові та Полтаві. Але враховуючи різницю в місцевих бюджетах, то і сума для втілення проекту Громадського бюджету в різних містах неоднакова. Якщо для Черкас це п’ять мільйонів гривень, то для міста Світловодська це п’ятдесят тисяч.

Зауважу відразу, що концепція розподілення коштів залежить від самих громадян, як я вказав і раніше. На сайті Світловодської міської ради svmisto.com.ua завантажена детальна інформація стосовно цього проекту, всі охочі світловодці можуть і повинні ознайомитися з процедурою Громадського бюджету. Для того, аби взяти участь та запропонувати власну ідею, будь-хто з мешканців міста може заповнити детальну анкету (бланки заяв завантажені в додатках до проекту на сайті svmisto.com.ua) й зібрати кілька підписів однодумців на підтримку цієї акції, що лише заохочує учасників та додає публічності даному проекту. Дану заявку потрібно подати до організаційного відділу виконавчого комітету Світловодської міської ради (1 поверх адмінбудинку, 18 кабінет). Це той відділ, який займається координуванням та інформуванням громадян стосовно втілення Громадського бюджету. Після подання заявки, вона перевіряється на правильність заповнення та після цього відправляється на розгляд Координаційної ради, яка в свою чергу розглядає заявку на предмет реальності її втілення та передає розпоряднику бюджетних коштів, до чиєї компетенції відноситься дана заява, будь то управління освіти, відділ культури, чи управління ЖКГ. Після профільної перевірки подана заявка повертається до організаційного відділу, де чекає закінчення строку подання. Після того як всі заяви будуть зібрані, виконком Світловодської міської ради оприлюднює всі заяви для голосування на офіційному джерелі svmisto.com.ua. Також передбачається, що в бібліотеках міста будуть працювати пункти для збирання голосів, де містяни можуть проголосувати звичним способом через бюлетень за найкращу, з їх точки зору, пропозицію. Той проект, який набере найбільшу кількість голосів й буде профінансовано.

Пане Михайле, які строки втілення Громадського бюджету для міста Світловодська?
- Проект стартував з 1 січня 2016 року і заявки повинні були прийматися до 1 лютого 2016 року, але, зважаючи, що це нова ініціатива, то в перехідних положеннях до Програми було прийнято, що в 2016 році проект стартує з відтермінуванням всіх етапів на 1 місяць, тобто починаючи з 1 лютого. Крім того, з певних причин досі не сформований персональний склад Координаційної ради. Потім місяць на обробку заяв і врешті решт, місяць на голосування громадян. Після оголошення переможця і буде втілюватись в життя реалізація проекту, який набрав найбільшу кількість голосів.

Я закликаю всіх небайдужих Світловодців взяти участь у втіленні в життя програми Громадського бюджету. Шановна громадо – це ваш шанс долучитися до вирішення актуальних проблем.

Юлія Абрамкіна

Hits: 1350