Ну, аж ніяк не може власник труїти людей і одночасно жити серед них…

З десяток світловодських та кременчуцьких журналістів нагрянули 9 квітня на власівський харчопереробний гігант «Віктор і К». Причина ж тривіальна: кременчуцька телекомпанія «Візит» у своєму сюжеті за 1 квітня поточного року, з подачі селищного громадського правозахисника (як він сам себе називає) Михайла Берчука, показала жах, на який буцімто прирікає група підприємств, що входять до складу цього конгломерату з виробництва олій, майонезів, кетчупів абощо. Із відеоряду випливало, що і відходи після виробництва всіх оцих харчів скидаються неочищеними до селищних очисних споруд, а викиди в атмосферу не дають вільно дихати тамтешньому люду…

Варто зазначити, подібні звинувачення на адресу підприємства лунають не вперше. І кілька громадських слухань збиралося на Власівці з даного приводу, де, треба констатувати, невдоволені діяльністю «Віктора і К» опинялися щоразу у меншості. Адже ж підприємство забезпечує робочими місцями і власівців, і світловодців, і навіть кременчужан. І найпереконливіше: сам Віктор Король, його родина, діти й онуки живуть на Власівці – ну, аж ніяк не може власник труїти людей і одночасно жити серед них.

… «Екскурсоводами» журналістам стали заступники гендиректора з відповідних (безпекових) напрямків Юрій Павліченко, Іван Семенюк і Станіслав Лісовий. Розпочали з ТОВ «Гідросенд», де, за словами названих начальників, вже багато років функціонує багатоступенева система очищення стічних вод із застосуванням реагентів і спеціального обладнання, що дозволяє виокремити з води різні шлами, які, через відтискування, перетворюються на тверді побутові відходи 4-го (нетоксичного) класу – типа картопляного лушпиння, які спокійнісінько вивозяться на сміттєзвалище. Потім шлях «екскурсантів» проліг на наймолодше «королівське» дітище – Соєвий завод. На цьому заводі, запевняли «гіди» (на що є відповідні експертні документи), розташований вузол з очищення стоків зі всього харчосмакового гіганта, споруджений з дотримання суворих європейських санітарних вимог – що дозволяє відправляти очищені стоки на поля фільтрації власівських очисних споруд.

Те, що промислові стоки очищені фактично до прозорості, продемонстрував на цих очисних Іван Семенюк: він зачерпував їх долонею, показуючи прискіпливим журналістам безпечність цієї процедури. А от натомість заступник директора КП «Водограй», яке перекачує теж сюди каналізаційні стоки із селища безпосередньо, також присутній на цьому злеті, Михайло Сухін, на прохання журналістів, так і не наважився подібне продемонструвати із «пахучими» стоками свого КП. Бо кому ж захочеться піймати до своїх долонь якийсь «продукт» відходів життєдіяльності майже вісьмох тисяч мешканців Власівки? Адже ж було видно навіть неозброєним оком, стоки «Водограю» фактично не очищується. Він того-то й навколишній сморід...

А на завершення усі зібралися в актовій залі підприємства – для підсумкової розмови. Світловодські журналісти запропонували надати цій розмові певної послідовності: спочатку має щось сказати опонуюча сторона – присутній тут же Михайло Берчук, а потім, як слово у відповідь, мали би свої контраргументи навести названі заступники гендиректора. Та кременчуцькі журналісти заперечили: мовляв, ми вже показали з ним сюжет і не наша вина, що вас (світловодців) там не було. І вже самі, з пристрастю, почали допитувати «королівців»: люди кажуть те, люди стверджують се, зокрема, ті люди, дачі яких розташовані в межах власівських очисних споруд. Даруйте, відповіли атаковані «королівці», ми теж можемо стверджувати все, що завгодно, та ми оперуємо, передовсім, фактами та відповідними документами, отриманими в результаті численних експертиз і перевірок незалежних від «Віктора і К» структур. А щодо дачників біля очисних, то їх було споруджено ще у 50-х роках минулого століття. Дачі ж поблизу їх з’явились тридцять років потому. А не навпаки. Хіба ж люди не знали, що таке сусідство буде для них не вельми приємним? До того ж журналісти самі могли переконатися, що причиною забруднення, а відтак, смороду є селищні каналізаційні стоки, а не «королівські».

… Слухайте, запропонував ваш кореспондент на завершення цієї зустрічі одному з заступників гендиректора, «засипте» оцим активістам грошей повні кишені – і вони вже завтра вештатимуться Власівкою з транспарантами на вашу підтримку. Можна й так, була відповідь, але Віктор Михайлович категорично проти такого підходу. А люди вже самі розберуться.

Віталій Асауленко