Десятий раз у Холодному Яру з таким всенародним розмахом, за словами Романа Коваля, відбулося відзначення (офіційно це – 21 раз) пам'яті головного отамана Холодноярської республіки Василя Чучупаки.

Світловодська “Просвіта” вчетверте взяла в них участь дещо змінивши формат делегації: традиційно в ній присутні переможці міськрайонних конкурсів декламаторів віршів українських поетів, проте цього року дружню родину просвітян «розбавили» подружні пари прихильників просвітянського руху.

 
Холодний Яр – це своєрідний лакмус політичної ситуації в Україні: 4 роки тому (ще при Януковичу) цілковита самоорганізація без участі представників влади і тільки з одним литовським телебаченням, але з великим розмаїттям козацтв, через рік – велике розмаїття прапорів, але вже політичних, бо наближались вибори й повідомлення Тягнибока про те, що під Донецьком ідуть бої, минулий рік – повне відчуття війни: багато людей у військовій формі зі зброєю, головним чином від «Правого сектору», на її освяченні. Цього року, очевидно, відбувається процес звикання до війни, тому й заходи в Мельниках стали більш протокольними: відкриття наступних пам’ятників (меморіальний знак братам Чучупакам у Мельниках, символічної могили легендарного гайдамацького ватажка ХVІІІ століття Гната Голого під Мотронинським монастирем і пам’ятний знак козакам, які полягли за Волю України на хуторі Буда), покладання квітів до могил братів Чучупаків (Мельники), пам’ятного знака на честь сотника Івана Компанійця (Мотронинський монастир), пам’ятника Героям Небесної Сотні (хутір Буда), освячення зброї та вручення нагород учасникам АТО – новітнім козакам, на обличчях багатьох із яких були видними бойові шрами. Хоча в цьому році з’явились так би мовити й нові «дійові особи» - УНА-УНСО та «Білий вовк», уже традиційно багато було «Свободи» і «Правого сектору». Завершені заходи були на хуторі Буда Мистецьким фестивалем козацької слави «Холодний Яр 2016». По дорозі додому просвітянська делегація підживилась цілющою водою з «Трьох криниць».

  

  

 

Сергій Гайдук, голова СМО ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка